Tovább hasít az amerikai kiskereskedelem
Elemzők által vártnál jelentősebben, hat hónapja a legnagyobb mértékben nőttek a májusi kiskereskedelmi eladások az Egyesült Államokban.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium csütörtökön azt közölte, hogy a kiskereskedelmi forgalom szezonális és naptári hatással kiigazított értéke 502 milliárd dollárt tett ki májusban, ami 0,8 százalék emelkedés az előző hónaphoz képest.
Elemzők szerényebb, 0,4 százalékos bővülésre számítottak az áprilisi ugyancsak 0,4 százalékos növekedés után.
Éves összevetésben 5,9 százalékkal nőtt a májusi kiskereskedelmi forgalom.
A járműeladásokat leszámítva a kiskereskedelem forgalma májusban 0,9 százalékkal, éves szinten pedig 6,4 százalékkal nőtt.
A felmérések szerint a fogyasztók továbbra is derűlátóak, dacára az emelkedő olajáraknak és a tőzsdei bizonytalanságoknak. A munkanélküliségi ráta 3,8 százalékra, 18 éves mélypontra csökkent májusban. Az éves gazdasági növekedés üteme az első negyedévben 2,2 százalékot tett ki, ami ugyan lassulás az előző negyedévi 2,9 százalékhoz képest, a szakértők szerint viszont a június végével záródó három hónapban a gazdasági növekedés akár 4 százalék is lehet.
Az Egyesült Államokban a lakossági fogyasztás felelős a gazdasági teljesítmény több mint kétharmadáért, ezért a kiskereskedelmi forgalom alakulása fontos jelzőszám a növekedés megítéléséhez. A májusi – és az áprilisi ugyancsak kedvező – adat azt sugallja, hogy a gyenge első negyedév után erősödik a fogyasztók költekezési hajlandósága, ami a gazdasági növekedés ütemének gyorsulását eredményezheti. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Aranykorát élik a magyar-amerikai agrárdiplomáciai kapcsolatok
A magyar-amerikai kétoldalú kapcsolatok egyre csak erősödnek, legyen szó politikáról,…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >Új piacokat keres az EU az élelmiszeripar számára
Az amerikai piac kiesése komoly kihívást jelent az Európai Unió…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: áprilisban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 5,0, az előző havit 2,0 százalékkal haladta meg
2025. áprilisban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >Csökkent a FAO élelmiszerár-indexe májusban
Csökkent az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke májusban az előző hónaphoz…
Tovább olvasom >Az euróövezetben nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
Havi és éves összehasonlításban egyaránt nőtt a kiskereskedelmi forgalom az…
Tovább olvasom >