A vártnál nagyobb lett a decemberi infláció az Egyesült Államokban
Decemberben a vártnál nagyobb lett a fogyasztói árak éves emelkedésének a mértéke az Egyesült Államokban, a tavalyi egész éves átlagos áremelkedés viszont elmaradt a 2019-estől, öt éve a legkisebb lett és alacsonyabb a tíz éves átlagnál is a washingtoni munkaügyi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Labor Statistics szerdai jelentése alapján.
Decemberben a piaci várakozásokkal megegyező 0,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak szezonális kiigazítással az előző havihoz képest a novemberi 0,2 százalékos havi növekedés után.
Az árindex havi emelkedéséhez a legnagyobb mértékben, 60 százalékban az energiaárak emelkedése járult hozzá. Az energiaárak 4,0 százalékkal emelkedtek. Az energiaárakon belül a legnagyobb mértékben, 8,4 százalékkal az üzemanyagárak emelkedtek.
Éves bázison a várt 1,3 százaléknál nagyobb, 1,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak decemberben, míg az előző hónapban, novemberben 1,2 százalékos volt az éves áremelkedés.
Az energiaárak éves bázison 7,0 százalékkal csökkentek a havi emelkedéssel együtt is. Az energiaárakon belül a fűtőolaj ára 20,0 százalékkal, az üzemanyagok ára 15,2 százalékkal csökkent decemberben az egy évvel korábbihoz képest. A földgáz ára viszont 4,1 százalékkal, az elektromos áram ára pedig 2,2 százalékkal emelkedett.
Élelmiszer és energiaárak nélkül az éves áremelkedés (maginfláció) 1,6 százalékos volt decemberben, megegyező az előző havival és a piaci várakozásokkal. Az előző havihoz képest a fogyasztói árak élelmiszer és energiaárak nélkül a vártnak megfelelő 0,1 százalékkal emelkedtek decemberben a novemberi 0,2 százalék után.
Az egész év átlagában a fogyasztói árak 1,4 százalékkal emelkedtek tavaly a 2019-es 2,3 százalék után. A 2020-as volt a legkisebb éves áremelkedés a 2015-ös 0,7 százalék óta. Az elmúlt tíz év átlaga 1,7 százalékos éves áremelkedés volt.
Az élelmiszerárak tavaly 3,9 százalékkal emelkedtek, míg 2019-ben 1,8 százalékkal. Az elmúlt tíz év átlaga évi 2,0 százalékos áremelkedés volt.
Az energiaárak indexe 7,0 százalékkal csökkent tavaly, 2019-ben pedig 3,4 százalékkal emelkedett. Az elmúlt tíz évben az energiaárak indexe évi átlagban 0,9 százalékkal csökkent.
Az éves maginfláció 1,6 százalék volt 2020-ban és 2,3 százalék 2019-ben. A tízéves átlag 2,0 százalékos áremelkedés volt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Steril legyekkel védekezik Amerika a húsfaló parazita ellen – újra leállt a mexikói állatexport
Újra felfüggesztette a mexikói élőállat-importot az Egyesült Államok, miután ismét…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Új lendület a vidéki vállalkozásoknak: kamatmentes hitellel segít a kormány
Július 15-től új lehetőséggel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram:…
Tovább olvasom >