A vártnál jobbnak bizonyult a második negyedévi amerikai növekedés
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.

A lakossági fogyasztási kiadások gyorsabban emelkedtek az első negyedévinél
A BEA előzetes adatai alapján a második negyedévben évesítve 2,8 százalékkal nőtt a GDP a várt 2,0 százalékos növekedés helyett, szemben az első negyedévi 1,4 százalékos évesített növekedéssel.
A lakossági fogyasztási kiadások gyorsabban emelkedtek az első negyedévinél, 2,3 százalékkal 1,5 százalék után. Ezen belül az árucikkek fogyasztása élénkült, míg a szolgáltatások igénybevételének növekedési üteme lassult. A második negyedévben az árucikkek fogyasztása 2,5 százalékkal nőtt az első negyedévi 2,3 százalékos csökkenés után, a szolgáltatások fogyasztása pedig 2,2 százalékkal bővült 3,3 százalékos növekedés után.
Az államháztartási kiadások is nagyobb mértékben nőttek, 3,1 százalékkal 1,8 százalék után. A lakáscélú beruházások egy év óta először csökkentek, 1,4 százalékkal az első negyedévi 16 százalékos növekedéssel szemben.
A kereskedelmi mérleg már a második egymást követő negyedévben mérsékelte a GDP-növekedést, mivel az import gyorsabb ütemben nőtt, mint az export: a második negyedévben az import 6,9 százalékkal emelkedett az első negyedévi 6,1 százalékos növekedés után, az export pedig 2 százalékkal 1,6 százalék után.
A GDP-növekedés mértéke a második negyedévi gyorsulás ellenére elmarad a 2021 és 2023 közötti 3,1 százalékos átlagos negyedéves ütemtől.
Kapcsolódó cikkeink
Új kólát vezet be a Coca-Cola
A Coca-Cola bejelentette: idén ősszel új termékkel bővül az amerikai…
Tovább olvasom >Steril legyekkel védekezik Amerika a húsfaló parazita ellen – újra leállt a mexikói állatexport
Újra felfüggesztette a mexikói élőállat-importot az Egyesült Államok, miután ismét…
Tovább olvasom >Kivárás van – bizalom kevésbé
Makrogazdasági kitekintés az Egyensúly Intézet I. negyedéves elemzésében Lassuló GDP-növekedés,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >Rekordszámú visszaváltás: havi félmillió palackot adnak vissza a Kifli.hu vásárlói
Több mint 2,6 millió visszaváltott palack néhány hónap alatt –…
Tovább olvasom >