A vártnál gyengébben alakult a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
A vártnál gyengébben alakult a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben májusban.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) kedden közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi összevetésben stagnált, éves szinten pedig 1,4 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom.
Elemzők havi szinten 0,1 százalékos emelkedést vártak az áprilisi 0,1 százalékos csökkenés után. Éves összevetésben 1,5 százalékos emelkedésre számítottak az elemzők az áprilisi 1,6 százalékos növekedés után.
Az Európai Unióban havi szinten 0,3 százalékkal, éves összevetésben pedig 2,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom júniusban az előző hónapban mért 0,3 százalékos, illetve 1,7 százalékos növekedés után.
Az előző év májusához képest az euróövezetben 1,7 százalékkal, az unióban pedig 2,0 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma. A benzinkutak forgalma az euróövezetben 0,3 százalékkal csökkent, az unióban viszont 2,1 százalékkal nőtt. A nem élelmiszeripari termékek eladásai az euróövezetben 1,6 százalékkal, az unióban pedig 2,8 százalékkal ugrottak meg.
Az uniós tagállamok közül a legnagyobb mértékben Magyarországon (7,7 százalék), Romániában (7,1 százalék) és Lettországban (6,9 százalék) nőtt az éves kiskereskedelmi forgalom. A legnagyobb csökkenést Máltán (1,8 százalék), Luxembourgban (1,25 százalék) és Spanyolországban (0,4 százalék) mérték.
Havi összehasonlításban az euróövezetben 1,1 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma, a nem élelmiszeripari termékek eladásai viszont 1,0 százalékkal estek. Az unióban 1,2 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek eladása, a nem élelmiszeripari termékeké viszont 0,5 százalékkal csökkent.
Áprilishoz képest leginkább Portugáliában (4,7 százalék), Lettországban (3,4 százalék) és Szlovéniában (3,1 százalék) nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Csökkenést mértek Németországban (2,1 százalék), Ausztriában (0,7 százalék), valamint Spanyolországban és Lengyelországban (0,1 százalék). (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Van okunk óvatos optimizmusra
Hogyan alakul a magyar gazdaság a következő években? Milyen kihívásokkal…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >