A várakozásokkal ellentétben januárban nem gyorsult az éves brit élelmiszerinfláció
A decemberivel azonos, 4 százalékos tizenkét havi inflációt mértek januárban Nagy-Britanniában. Az elemzői várakozások 4,2 százalékra gyorsuló éves inflációs ütemet valószínűsítettek az idei első hónapra.
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai beszámolója szerint a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal csökkentek januárban a decemberi haviakhoz képest, és ez volt a fő oka annak, hogy a háztartási energiaárakra megállapított hatósági plafon emelkedése ellenére az infláció nem gyorsult a múlt hónapban.
Az éves összevetésű maginfláció – amely nem tartalmazza az élelmiszerek, az energiahordozók, a szeszesitalok és a dohányfélék árát – 5,1 százalékos volt a múlt hónapban, szintén ugyanannyi, mint decemberben.
A teljes kosárra számolt tizenkét havi infláción belül az élelmiszerek és a szeszesitalok drágulási üteme januárban 7 százalékra – 2022 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre – lassult a decemberi 8 százalékról. Az ONS hangsúlyozza szerdai elemzésében, hogy ennek a két termékcsoportnak az éves drágulási üteme tíz hónapja folyamatosan lassul.
Az élelmiszerárak átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek januárban a decemberi szinthez képest.
A statisztikai hivatal kiemeli, hogy 2021 szeptembere óta ez volt az első, 2021 júliusa óta pedig a legnagyobb havi összevetésű árcsökkenés ebben a termékkategóriában.
Az élelmiszerek tizenkét havi összevetésben mért drágulási üteme tavaly márciusban tetőzött 19,2 százalékkal, amely 45 éves rekord volt.
Az ONS hangsúlyozza ugyanakkor szerdai elemzésében, hogy az áremelkedési ütem folyamatos lassulása ellenére az élelmiszerárak még mindig magasak, miután az elmúlt két évben hozzávetőleg 25 százalékkal emelkedtek.
A statisztikai hivatal összehasonlításként kiemeli, hogy az élelmiszerek árszintje a megelőző tíz évben összesen tíz százalékkal nőtt.
A tizenkét havi brit infláció 2022 szeptembere és tavaly március között minden hónapban meghaladta a tíz százalékot, és 2022 októberében tetőzött 11,1 százalékkal, amely 1981 októbere óta a legmagasabb éves ütem volt. A Bank of England inflációs célja 2 százalék, vagyis a brit infláció még mindig a kétszerese a jegybanki célszintnek.
A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – 2021 decemberében agresszív szigorítási ciklust kezdett, és az addigi 0,10 százalékos mélységi rekordról tizennégy kamatemeléssel a jelenlegi 5,25 százalékra – 15 éves csúcsra – emelte alapkamatát.
Négy legutóbbi kamatdöntő ülésén, szeptemberben, novemberben, decemberben és idén februárban azonban a Bank of England monetáris tanácsa nem módosította irányadó kamatát.
Kapcsolódó cikkeink
Tudatos táplálkozás – az okos döntések számítanak, nem a szigorú szabályok
Továbbra sem érzik a fogyasztók, hogy enyhülne rajtuk a magas…
Tovább olvasom >Hasít a bevásárlóturizmus
Magyarországon 2024-ben az élelmiszerek ára az uniós átlag 94,8%-át érte…
Tovább olvasom >Tempósabbá vált az infláció
A drogéria termékeknél a vártnál mérsékeltebb árcsökkenés volt júniusban, emellett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Dinamikusan bővül a SPAR franchise hálózata – már több mint 300 üzlettel van jelen országszerte
A SPAR Magyarország franchise hálózata továbbra is dinamikusan fejlődik. 2025.…
Tovább olvasom >Minden korty egy új fejezet – teljesen megújul és szintet is lép a BB bor- és pezsgőcsalád
A borkészítés minden fázisát elemezve és átgondolva, a legújabb trendeknek…
Tovább olvasom >NGM: már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban
Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére a kormány mindent megtesz a hazai kkv-k…
Tovább olvasom >