A várakozásokkal ellentétben januárban nem gyorsult az éves brit élelmiszerinfláció
A decemberivel azonos, 4 százalékos tizenkét havi inflációt mértek januárban Nagy-Britanniában. Az elemzői várakozások 4,2 százalékra gyorsuló éves inflációs ütemet valószínűsítettek az idei első hónapra.
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai beszámolója szerint a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal csökkentek januárban a decemberi haviakhoz képest, és ez volt a fő oka annak, hogy a háztartási energiaárakra megállapított hatósági plafon emelkedése ellenére az infláció nem gyorsult a múlt hónapban.
Az éves összevetésű maginfláció – amely nem tartalmazza az élelmiszerek, az energiahordozók, a szeszesitalok és a dohányfélék árát – 5,1 százalékos volt a múlt hónapban, szintén ugyanannyi, mint decemberben.
A teljes kosárra számolt tizenkét havi infláción belül az élelmiszerek és a szeszesitalok drágulási üteme januárban 7 százalékra – 2022 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre – lassult a decemberi 8 százalékról. Az ONS hangsúlyozza szerdai elemzésében, hogy ennek a két termékcsoportnak az éves drágulási üteme tíz hónapja folyamatosan lassul.
Az élelmiszerárak átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek januárban a decemberi szinthez képest.
A statisztikai hivatal kiemeli, hogy 2021 szeptembere óta ez volt az első, 2021 júliusa óta pedig a legnagyobb havi összevetésű árcsökkenés ebben a termékkategóriában.
Az élelmiszerek tizenkét havi összevetésben mért drágulási üteme tavaly márciusban tetőzött 19,2 százalékkal, amely 45 éves rekord volt.
Az ONS hangsúlyozza ugyanakkor szerdai elemzésében, hogy az áremelkedési ütem folyamatos lassulása ellenére az élelmiszerárak még mindig magasak, miután az elmúlt két évben hozzávetőleg 25 százalékkal emelkedtek.
A statisztikai hivatal összehasonlításként kiemeli, hogy az élelmiszerek árszintje a megelőző tíz évben összesen tíz százalékkal nőtt.
A tizenkét havi brit infláció 2022 szeptembere és tavaly március között minden hónapban meghaladta a tíz százalékot, és 2022 októberében tetőzött 11,1 százalékkal, amely 1981 októbere óta a legmagasabb éves ütem volt. A Bank of England inflációs célja 2 százalék, vagyis a brit infláció még mindig a kétszerese a jegybanki célszintnek.
A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – 2021 decemberében agresszív szigorítási ciklust kezdett, és az addigi 0,10 százalékos mélységi rekordról tizennégy kamatemeléssel a jelenlegi 5,25 százalékra – 15 éves csúcsra – emelte alapkamatát.
Négy legutóbbi kamatdöntő ülésén, szeptemberben, novemberben, decemberben és idén februárban azonban a Bank of England monetáris tanácsa nem módosította irányadó kamatát.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >Komáromon túl olcsóbb az élet? – A magyar vásárlók tömegesen járnak Szlovákiába spórolni
Az Mfor.hu tesztje szerint a szlovákiai Komárom diszkontáruházaiban jelentős árkülönbségek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visit Hungary: még jelentkezhetnek a települések az ország egyik legnépszerűbb környezetszépítő versenyére
Május 30-ig még nevezhetnek a települések Magyarország egyik legsikeresebb és…
Tovább olvasom >„Falatnyi történetek: Mesék maradék nélkül” – meseíró pályázatot hirdetett a Nébih
Első alkalommal hirdette meg országos meseíró pályázatát a Nemzeti Élelmiszerlánc-…
Tovább olvasom >Az új pápa megválasztása fellendítette Róma idegenforgalmát
XIV. Leó pápát ábrázoló ajándéktárgyak tömege lepte el a Vatikán…
Tovább olvasom >