A várakozásokkal ellentétben januárban nem gyorsult az éves brit élelmiszerinfláció
A decemberivel azonos, 4 százalékos tizenkét havi inflációt mértek januárban Nagy-Britanniában. Az elemzői várakozások 4,2 százalékra gyorsuló éves inflációs ütemet valószínűsítettek az idei első hónapra.
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai beszámolója szerint a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal csökkentek januárban a decemberi haviakhoz képest, és ez volt a fő oka annak, hogy a háztartási energiaárakra megállapított hatósági plafon emelkedése ellenére az infláció nem gyorsult a múlt hónapban.
Az éves összevetésű maginfláció – amely nem tartalmazza az élelmiszerek, az energiahordozók, a szeszesitalok és a dohányfélék árát – 5,1 százalékos volt a múlt hónapban, szintén ugyanannyi, mint decemberben.
A teljes kosárra számolt tizenkét havi infláción belül az élelmiszerek és a szeszesitalok drágulási üteme januárban 7 százalékra – 2022 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre – lassult a decemberi 8 százalékról. Az ONS hangsúlyozza szerdai elemzésében, hogy ennek a két termékcsoportnak az éves drágulási üteme tíz hónapja folyamatosan lassul.
Az élelmiszerárak átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek januárban a decemberi szinthez képest.
A statisztikai hivatal kiemeli, hogy 2021 szeptembere óta ez volt az első, 2021 júliusa óta pedig a legnagyobb havi összevetésű árcsökkenés ebben a termékkategóriában.
Az élelmiszerek tizenkét havi összevetésben mért drágulási üteme tavaly márciusban tetőzött 19,2 százalékkal, amely 45 éves rekord volt.
Az ONS hangsúlyozza ugyanakkor szerdai elemzésében, hogy az áremelkedési ütem folyamatos lassulása ellenére az élelmiszerárak még mindig magasak, miután az elmúlt két évben hozzávetőleg 25 százalékkal emelkedtek.
A statisztikai hivatal összehasonlításként kiemeli, hogy az élelmiszerek árszintje a megelőző tíz évben összesen tíz százalékkal nőtt.
A tizenkét havi brit infláció 2022 szeptembere és tavaly március között minden hónapban meghaladta a tíz százalékot, és 2022 októberében tetőzött 11,1 százalékkal, amely 1981 októbere óta a legmagasabb éves ütem volt. A Bank of England inflációs célja 2 százalék, vagyis a brit infláció még mindig a kétszerese a jegybanki célszintnek.
A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – 2021 decemberében agresszív szigorítási ciklust kezdett, és az addigi 0,10 százalékos mélységi rekordról tizennégy kamatemeléssel a jelenlegi 5,25 százalékra – 15 éves csúcsra – emelte alapkamatát.
Négy legutóbbi kamatdöntő ülésén, szeptemberben, novemberben, decemberben és idén februárban azonban a Bank of England monetáris tanácsa nem módosította irányadó kamatát.
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: Miért drágulnak folyamatosan az élelmiszerek?
Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az alapvető élelmiszerek –…
Tovább olvasom >Megoldások az elszálló élelmiszerárakra: ellenzéki javaslatok az ÁFA és a különadók csökkentésére
Az elmúlt hónapokban ismét felerősödött az élelmiszerárak drasztikus növekedéséről szóló…
Tovább olvasom >Tovább ronthat a száj- és körömfájás-járvány a bolti árakon?
Ötven év után ismét megjelent Magyarországon a száj- és körömfájás,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Flórián László irányítja áprilistól a Praktikert
Új ügyvezető igazgató irányítja 2025. áprilisától a magyar tulajdonú, országos…
Tovább olvasom >A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >