A várakozásokkal ellentétben januárban nem gyorsult az éves brit élelmiszerinfláció
A decemberivel azonos, 4 százalékos tizenkét havi inflációt mértek januárban Nagy-Britanniában. Az elemzői várakozások 4,2 százalékra gyorsuló éves inflációs ütemet valószínűsítettek az idei első hónapra.
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai beszámolója szerint a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal csökkentek januárban a decemberi haviakhoz képest, és ez volt a fő oka annak, hogy a háztartási energiaárakra megállapított hatósági plafon emelkedése ellenére az infláció nem gyorsult a múlt hónapban.
Az éves összevetésű maginfláció – amely nem tartalmazza az élelmiszerek, az energiahordozók, a szeszesitalok és a dohányfélék árát – 5,1 százalékos volt a múlt hónapban, szintén ugyanannyi, mint decemberben.
A teljes kosárra számolt tizenkét havi infláción belül az élelmiszerek és a szeszesitalok drágulási üteme januárban 7 százalékra – 2022 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre – lassult a decemberi 8 százalékról. Az ONS hangsúlyozza szerdai elemzésében, hogy ennek a két termékcsoportnak az éves drágulási üteme tíz hónapja folyamatosan lassul.
Az élelmiszerárak átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek januárban a decemberi szinthez képest.
A statisztikai hivatal kiemeli, hogy 2021 szeptembere óta ez volt az első, 2021 júliusa óta pedig a legnagyobb havi összevetésű árcsökkenés ebben a termékkategóriában.
Az élelmiszerek tizenkét havi összevetésben mért drágulási üteme tavaly márciusban tetőzött 19,2 százalékkal, amely 45 éves rekord volt.
Az ONS hangsúlyozza ugyanakkor szerdai elemzésében, hogy az áremelkedési ütem folyamatos lassulása ellenére az élelmiszerárak még mindig magasak, miután az elmúlt két évben hozzávetőleg 25 százalékkal emelkedtek.
A statisztikai hivatal összehasonlításként kiemeli, hogy az élelmiszerek árszintje a megelőző tíz évben összesen tíz százalékkal nőtt.
A tizenkét havi brit infláció 2022 szeptembere és tavaly március között minden hónapban meghaladta a tíz százalékot, és 2022 októberében tetőzött 11,1 százalékkal, amely 1981 októbere óta a legmagasabb éves ütem volt. A Bank of England inflációs célja 2 százalék, vagyis a brit infláció még mindig a kétszerese a jegybanki célszintnek.
A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – 2021 decemberében agresszív szigorítási ciklust kezdett, és az addigi 0,10 százalékos mélységi rekordról tizennégy kamatemeléssel a jelenlegi 5,25 százalékra – 15 éves csúcsra – emelte alapkamatát.
Négy legutóbbi kamatdöntő ülésén, szeptemberben, novemberben, decemberben és idén februárban azonban a Bank of England monetáris tanácsa nem módosította irányadó kamatát.
Kapcsolódó cikkeink
Három év alatt 54 milliárd dollárt fektet be az Amazon Nagy-Britanniában
Komoly beruházásról tett bejelentést az Amazon Nagy-Britanniában: a világ legnagyobb…
Tovább olvasom >Miért olcsóbb az alma Lengyelországban? – Árak, áfa és agrárstratégia a háttérben
Lengyel mintagazdaság és tudatos adópolitika áll a magyar vásárlók számára…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >