Kereskedelmi háborúvá fajulhat a valutaháború, figyelmeztet a pénzügyminiszter
A brazil pénzügyminiszter, Guido Mantega arra figyelmeztetett, hogy a világ a teljes „kereskedelmi háború” felé tart.
A pénzügyminiszter a brazil fizetőeszköz túlzott erősödésétől tartva az Egyesült Államokat és Kínát nevezte meg azok között az országok között, amelyek szerinte a legsúlyosabban befolyásolják a devizapiacot. „Olyan valutaháború folyik most, amely kereskedelmi háborúvá fajul” – emelte ki a Financial Timesnak adott nyilatkozatában. Megjegyzése azt követően hangzott el, hogy a múlt héten a valutapiacokon közbelépett Brazília, Chile és Peru, hogy megakadályozza az árfolyamok túlzott emelkedését.
A közelmúltban jelentősen erősödött az ausztrál dollár, a svájci frank és több más valuta, a befektetők tömegesen vonulnak ki az európai gazdaságokból és a fejlődő piacokra fókuszálnak, ugyanakkor ezeknek a valutáknak a túlzott erősödése gazdasági károkat okoz a fejlődőknek, amelyek ezáltal kereskedelmi hátrányba kerülnek.
A brazil álláspont szerint a brazil-amerikai kereskedelmi mérleg azért csúszott a korábbi 15 milliárd dolláros többletből (Brazília javára) 6 milliárd dolláros mínuszba, mert az Egyesült Államok laza monetáris politikával igyekszik élénkíteni gazdaságát. Brazília szeretné elérni, hogy a WTO az export burkolt támogatásának minősítse, és ezáltal szankcionálhatóvá tegye a deviza manipulációt. Ugyanakkor szinte biztos, hogy nem fogad el ilyen szigorítást a szervezet, mert a fő érdekelt Kína megvétózza – írja a Financial Times nyomán a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >