A Tisztítsuk meg az országot! programban eddig 300 ezer tonna hulladékot szállítottak el
A Tisztítsuk meg az országot! programban eddig nyolcmilliárd forintot fordítottak illegális lerakók felszámolására és körülbelül 300 ezer tonna hulladékot szállítottak el – ismertette az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára pénteken, a Tolna megyei Tamásiban, ahol jövő héten megkezdődik egy magántulajdonban lévő telephelyen lerakott hulladékhalom felszámolása.
Az államtitkár az MTI kérdésére elmondta: közbeszerzési eljáráson választották ki a céget, amely 150-160 millió forintért elszállítja a hulladékot, ám ebben az összegben a hulladékkezelés nincs benne.
Süli János a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter, a Tolna megyei 3-as választókerület fideszes képviselőjelöltje örült, hogy végre megoldódik a probléma megjegyezve, hogy „könnyű volt a hulladékot felhalmozni”, hosszútávú elhelyezését azonban törvényesen kellett megoldani. Az államtitkár arról is beszélt, hogy az illegális hulladékok újratermelődésének megakadályozása érdekében jelentősen szigorítani kell a törvényeket, elrettentő mértékű bírságokat kell a jövőben alkalmazni a hulladékot illegálisan lerakó emberekkel szemben, a felderítésben pedig szorosan együtt kívánnak működni a hatóságokkal, illetve a polgárőrökkel. Úgy vélte, a hasonló esetek elkerülése érdekében a szakhatósági engedélyek kiadásakor is nagyobb körültekintésre van szükség, és itt is szükséges lesz a jogszabályok újragondolása.
Porga Ferenc (Fidesz-KDNP) polgármester az MTI érdeklődésére elmondta, hogy 2020 októberében egy magántulajdonú telephelyre kért és kapott engedélyt egy cég műanyag hulladék tárolásra és feldolgozásra. A társaságnak az összes szakhatósági engedélye megvolt.
Fél év után azonban azt tapasztalták, hogy nagyrészt Olaszországból folyamatosan jöttek a kamionok, a hulladékhalmok nőttek, de a feldolgozásuk nem indult el. Később felszólították, majd megbírságolták a céget, ám az a büntetést nem fizette be és a hulladékot sem szállította el. Jelenleg jogi eljárás folyik a társaság ellen – mondta.
A városvezető köszönetét fejezte ki Süli Jánosnak, az érintett minisztériumoknak és a kormányhivatalnak, hogy együttműködésükkel elindult, majd eredményesen lezárult a közbeszerzés, amelyet a Vertikál Zrt. nyert meg. A szolgáltató cégnek több mint 8000 tonna hulladékot kell elszállítani Tamásiból. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fenntarthatóság a polcon – Mit gondolnak a vásárlók a csomagolásról és a környezetvédelemről?
A környezettudatosság egyre fontosabbá válik a mai világban, és a…
Tovább olvasom >Puha papír, kemény piac
A papír zsebkendők és szalvéták piaca az utóbbi években jelentős…
Tovább olvasom >Hosszabbítható a növényvédő szerek felhasználhatósági ideje
A Nébih a hatékony növényvédelem mellett a hulladék mennyiségének minimalizálását…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >