A Tej Szakmaközi Szervezet nem módosítja a korábbi alapárprognózist
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöksége legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy az ez év április 1-jétől a jövő év március 31-ig tartó idei kvótaévre az alapár éves átlagára vonatkozó – az ez év március 29-ei közleményében nyilvánosságra hozott – kilogrammonkénti 86 forintos prognózisát nem módosítja – közölte a szakmaközi szervezet csütörtökön az MTI-vel.
Lukács László, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: a szakmaközi szervezet vezető testülete nem látta indokoltnak az idei kvótaévre vonatkozó előrejelzésének módosítását. Az unió tejpiacán ugyanis ellentétes tendenciák voltak jelen az utóbbi hetekben, hónapokban. A nagy tejtermelő országok – Németország, Hollandia, Franciaország – piacán csökkentek ugyan az árak, ez a trend azonban még nem érződött az unió teljes piacán.
Ezt az ellentmondásos helyzetet tükrözte a tej azonnali (spot) piaca is. Míg Olaszországban csökkenő ár volt a jellemző – ami az utóbbi hetekben megállt, illetve emelkedésnek indult -, addig a holland tejpiacon a spotár nőtt.
A szakmai testület megvizsgálva a magyar árakat is – ez most 80-83 forint között mozog literenként – úgy ítélte meg, hogy a korábbi prognózistól, a 86 forintos ártól nincs jelentős eltérés. Ezért nem indokolt a változtatás.
Korábban a szakmaközi szervezet azt közölte: a termelők és feldolgozók képviselői a kiszámítható piaci viszonyok kialakítása érdekében önszabályzó, szakmaközi megállapodást kötöttek. Megegyeztek arról, hogy a tej alapárát a 2012/2013-as kvótaévre 2,5 százalékos eltérési sáv alkalmazásával jelzik előre.
Az alapár a 3,6 százalékos zsírtartalmú és 3,25 százalékos fehérjetartalmú, extra minőségi kategóriába sorolt nyerstejre vonatkozik. A szakmai szervezet elnöksége a prognózist a kvótaév során negyedévente felülvizsgálja, és indokolt esetben módosítja.
A termelők és a feldolgozók az előrejelzés figyelembe vételével köthetik meg, illetve módosíthatják érvényes szerződéseiket. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >