A tavalyinál több hibát talált az idei tavaszi szezonális élelmiszerbiztonsági-ellenőrzés során a Nébih
A tavalyihoz képest több büntetést szabott ki és több terméket hívott vissza a hagyományos tavaszi szezonális élelmiszerbiztonsági-ellenőrzése során a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) – mondta az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára csütörtök reggel az M1 aktuális csatorna és a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Fotó: Whole Foods Market
Nobilis Márton a szezon végéig tartó ellenőrzés részeredményeiről szólva elmondta, az akció első szakaszában eddig 1117 helyen végeztek ellenőrzést, ebből 688 helyen a kereskedelemben, nagyrészt üzletekben és piacokon.
Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni – ismertette az államtitkár.
Felhívta a figyelmet arra, az ágazat szereplőinek a nehezebb helyzetük ellenére is be kell tartani az élelmiszerbiztonsági-szabályokat, annak érdekében, hogy a magyar családok asztalára továbbra is ellenőrzött forrásból származó, jó minőségű élelmiszer kerüljön.
Magyarország képes jó minőségű élelmiszert előállítani, és ebben az időszakban is figyelni kell arra, hogy a kereskedők betartsák a szabályokat – hangsúlyozta az államtitkár.
Kiemelte, a korábbi évekhez viszonyítva idén megnőtt az ellenőrzések száma, az eddigi eredmények alapján több büntetést szabott ki és több élelmiszert hívott vissza a hatóság, mint 2023-ban. A legtöbb termékköri problémát a sonkáknál találták, a másik ilyenkor népszerű élelmiszer, a tojás esetében pedig a hatóság idei tapasztalatai szerint a tavalyhoz képest csökkent a szabálytalanságok száma – tette hozzá.
Nobilis Márton aláhúzta, hogy a feltárt hibák nem súlyosak, a kereskedők leggyakrabban a higiéniai és nyomonkövetési szabályokat nem tartják be megfelelően, kisebb részben pedig a munkavállalóik bejelentését mulasztják el.
Ezek nem óriási hibák, de hibák, a hatóságnak ezeknek a kiküszöböléséért kell dolgoznia, ezért az ellenőrzés során büntetéseket szabott ki, figyelmeztetett és bizonyos élelmiszereket visszahívott a Nébih – mondta az államtitkár, megjegyezve, az ellenőrök a piacokon arányaiban kevesebb hibát észleltek, mint a kereskedelmi láncoknál.
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Újra megjelent a madárinfluenza Csongrád-Csanád vármegyében
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Csongrád-Csanád vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országos Kereskedelmi Szövetség: az árrés nem profit!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kereskedő tagvállalatai az elmúlt…
Tovább olvasom >Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: a kereskedők 10 százaléknál többet nem rakhatnak rá a beszerzési árra
Március közepétől a kormány 10 százalékban maximalizálja az árrést 30…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: Miért drágulnak folyamatosan az élelmiszerek?
Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az alapvető élelmiszerek –…
Tovább olvasom >