Ellentmondásos év után csődökre számítanak a tejiparban
Ha nem sikerül rövid időn belül a tejtermékek áfáját 10 százalék alatti mértékre csökkenteni, akkor a tejfeldolgozók csődök tömegére számíthatnak – mondta keddi sajtótájékoztatóján Mélykúti Tibor a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács társelnöke.
Az Európában példátlanul magas adóterhet tovább növeli az elektronikus útdíj bevezetése utáni költségnövekedés, hiszen az amúgy nem drága tejet többször és nagy távolságokra kell szállítani. A kormányzati tárgyalások még nem fejeződtek be, de a terméktanács információi szerint az áfacsökkentéssel kapcsolatban szükséges politikai döntés megszületett. Elhangzott az is, hogy tavalyi esztendőt árhullámzás jellemezte, mert a tej literenkénti felvásárlási ára 65 és 115 forint között hullámzott, ami jól mutatja a néha túlkínálattal, máskor hiánnyal jellemezhető piac értékítéletét.
A terméktanács felvásárlási árelőrejelzésével szeretné az évközbeni harmonikus árképzést segíteni. Lukács László ügyvezető igazgató beszámolt arról, hogy 2012. március 29-én a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökségének termelői és feldolgozói képviselői önszabályzó (szakmaközi) megállapodást kötöttek arról, hogy a 2012. április 1. napjától 2013. március 31. napjáig tartó kvótaévre az alapár éves átlagára vonatkozó prognózisát közzéteszik. Az alapár 2012/2013. kvótaévre vonatkozó éves átlagát, +/- 2,5 százalékos eltérési sáv alkalmazásával kilónként 86 forintban prognosztizálták. Az időjárás és a külföldi hatások ellenére az elmúlt tíz hónapban az előrejelzés pontosnak bizonyult.
2012-ben a termelés és felvásárlás nőtt ugyan, de e növekedés az év első felét jellemezte. Ennek megfelelően először egy kínálati, majd a nyár közepétől egy keresleti piac alakult ki számos uniós országban, így Magyarországon is. Ezt a tendenciát az olasz és a holland spot árak alakulása, majd ezt követő felvásárlási árcsökkenés, majd növekedés hűen jelezte, illetve igazolta. A magyar felvásárlási ár év végére gyakorlatilag elérte az egy évvel ezelőtti szintet, az éves átlag minimális mértékkel (0,4 százalékkal) több a tavalyinál, de 20 százalékkal magasabb a 2010-es árszintnél. A termelési többlet részben az alapanyag-kivitel növekedésén, részben a feldolgozás bővülésén keresztül mutatkozott meg.
A májusig várható fogyasztói áremelkedésről elhangzott, hogy egyre lassuló növekedésre lehet számítani. A távolabbi jövő árait viszont már a tavaszi, friss zöldtakarmányok ára határozza meg. A hazai folyadéktej piacon egyre nagyobb rést szakítanak maguknak a háztól értékesítők, mert egy friss felmérésből kiderült, hogy már minden tizedik liter elfogyasztott tejet a gazdák közvetlenül juttatják a fogyasztókhoz. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >