A tavalyi évhez képest kedvezőbben állnak a talaj-előkészítési munkák

Szerző: STA Dátum: 2024. 11. 28. 09:30

A november 12-i tárgyidőpontra vonatkozó operatív jelentések adatai alapján az őszi vetésű növények tervezett területe idén 1,5 millió hektár, a terület 100 százalékán megtörtént a talaj-előkészítés. A NAK felmérése alapján a tavaszi vetésű növények tervezett területe 1,7 millió hektár, melyeknél a talaj-előkészítési munkák a tavalyihoz képest kedvezőbben, 38,8 százalékon állnak.

A NAK információi alapján az őszi búza (durumbúza nélkül) tervezett vetésterülete 5,2 százalékkal kisebb a tavalyinál, 922,4 ezer hektár (Fotó: Pixabay)

Az őszi gabonafélék vetését 1,3 millió hektáron tervezték, és a tervezett terület 99,6 százalékán végeztek a vetéssel november 12-ig. Az elvégzett munka szinte vagy teljes egészében a végéhez ért a tervezetthez képest: az őszi árpa vetésénél 100 százalékon, az őszi búzánál 99,1 százalékon, a tritikálénál 97,7 százalékon állt. A durumbúza esetében 99,1 százalék volt az arány. Az őszi rozs vetését 37,4 ezer hektáron tervezték, a jelentés napjáig be is fejeződtek a munkálatok. A NAK információi alapján az őszi búza (durumbúza nélkül) tervezett vetésterülete 5,2 százalékkal kisebb a tavalyinál, 922,4 ezer hektár, amelyből 914,2 ezer hektáron fejeződött be a munka.

A tritikálé vetésének üteme némileg elmarad az előző évitől, a többi gabonaféléé a korábbi évnek megfelelően halad

Az őszi káposztarepce vetését az előző évihez képest szinte ugyanakkora területen, 183,9 ezer hektáron tervezték a gazdák ebben az idényben, és november 12-re már a munka végéhez közeledtek. A napraforgó betakarítása novemberre teljesen befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 679,5 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be. A napraforgó hozama országosan 2,5 tonna/hektár körül alakult. A legalacsonyabb termésátlagot Csongrád-Csanád vármegyéből (1,8 tonna/hektár), a legmagasabbat Tolna és Hajdú-Bihar vármegyéből (3 tonna/hektár) jelentették.

AKI PÁIR

Kapcsolódó cikkeink