A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is az élelmiszerárak állnak, a legfrissebb statisztikák szerint jelenleg nem az élelmiszerek, hanem a szolgáltatások áremelkedése jelenti a legnagyobb kihívást az infláció elleni küzdelemben. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2024 februárjában a szolgáltatások átlagosan 9,2 százalékkal drágultak az előző év azonos időszakához képest – szemben az élelmiszerek 7,1 százalékos áremelkedésével – írja a 24.hu.
Nem ott ég legjobban a ház, ahol oltják
Miközben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) március 17-től újabb árrésstopot vezetett be 30 élelmiszer-kategóriára az árszint mérséklése érdekében, a hivatalos adatok mást mutatnak: az infláció motorját egyértelműen a szolgáltatási szektor áremelkedése adja. Ráadásul ez a trend nem új keletű: 2023 novembere óta minden hónapban a szolgáltatások inflációja haladta meg a többi szegmensét.
24 kategória drágult az átlagnál jobban
A részletes KSH-adatok szerint februárban 24 szolgáltatási kategória haladta meg az átlagos, 9,2 százalékos áremelkedési ütemet. A legnagyobb ugrást a máshova nem sorolt egyéb szolgáltatások csoport mutatta (19,2%), amit a személyszállító járművekkel kapcsolatos egyéb szolgáltatások (16,3%), valamint a telefonálási és telefaxszolgáltatások díjai (16%) követtek.
Mi áll a háttérben?
A szolgáltatási szektor áremelkedése mögött elsősorban a bérköltségek növekedése áll, amely a szektor sajátosságaiból adódóan közvetlenül és markánsan jelenik meg a fogyasztói árakban. Ellentétben az iparral vagy a kereskedelemmel, ahol az élőmunka aránya kisebb, a szolgáltató vállalkozásoknál a munkabérek a költségek jelentős részét teszik ki. Ennek következtében a bérek emelkedését szinte lehetetlen nem áthárítani a végső fogyasztókra – így szinte automatikusan nőnek az árak.
Mi várható?
A jelenlegi trendek alapján nem kizárt, hogy a szolgáltatások inflációja a következő hónapokban is meghatározó marad, még akkor is, ha az élelmiszerárak mérséklésére célzott kormányzati intézkedések érvénybe lépnek. A hosszú távú inflációs kilátások szempontjából kulcsfontosságú kérdés lesz, hogy a béremelkedési nyomás hogyan alakul a szolgáltatási szektorban, illetve hogy a vállalkozások mennyiben képesek hatékonyabb működéssel tompítani a költségek fogyasztóra hárítását.
Az infláció szerkezetének pontos ismerete és a mögöttes folyamatok megértése elengedhetetlen a célzott gazdaságpolitikai válaszok kidolgozásához – különösen egy olyan időszakban, amikor a vásárlóerő és a lakossági bizalom helyreállítása kulcsszerepet játszik a gazdaság stabilizálásában.
Kapcsolódó cikkeink
Továbbra is kapnak támogatást a kisboltok és kiskocsmák
Fókuszban a vidék Magyarországa, a kormány a Magyar Falu Program…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >NGM: zsebünkben a pénztárgép – ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV eNyugta alkalmazása
Zsebünkben a pénztárgép, ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV…
Tovább olvasom >További cikkeink
Most akár 20%-kal olcsóbban szerezhetők be a magyar lecsó alapanyagai a PENNY-ben
A nyári szezon kihagyhatatlan kedvence a friss, házias lecsó, amelyhez…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >