A szolgáltatás külkereskedelmi többlet a harmadik negyedévben 3,5 milliárd euró volt
2024 harmadik negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 4,2, importja 1,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az aktívum 3,5 milliárd euró volt, 280 millió euróval több a 2023. harmadik negyedévinél, az előző év azonos időszaki rekordértéket is felülmúlta – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző negyedévit az export értéke 13, az importé 7,9 százalékkal, a többlet pedig 631 millió euróval haladta meg – tette hozzá a KSH.
A szolgáltatások exportjának értéke 9,8 milliárd euró (3,9 ezer milliárd forint) volt a harmadik negyedévben, az importé 6,2 milliárd euró (2,5 ezer milliárd forint) volt.
A szolgáltatáscsoportok közül a turizmus 1533 millió, a szállítási szolgáltatások 784 millió, az üzleti szolgáltatások pedig 621 millió euróval járult hozzá az aktívumhoz.
Szolgáltatások exportjának 68, az import 74 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, ebben a viszonylatban 2,0 milliárd euró többlet keletkezett.
Legfontosabb partner változatlanul Németország, amely 20 százalékkal részesedett az összforgalomból. A második helyen Ausztria, a harmadikon az Egyesült Államok állt, hozzájuk a szolgáltatáskereskedelem 7,8, illetve 7,6 százaléka kapcsolódott – közölte a KSH.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 38 százalékot (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 19 százalékot) tett ki, jelentős volt még a turizmus 28 és a szállítási szolgáltatások 25 százalékos részesedése is.
Az importban is az üzleti szolgáltatások domináltak, 49 százalékkal (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatások részaránya 27 százalék volt), míg a szállítási szolgáltatások 27, a turizmus pedig 20 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
A szolgáltatások külkereskedelméből származó aktívum növekedéséhez legnagyobb mértékben a bérmunka-szolgáltatási díj 96 millió, az üzleti szolgáltatások 93 millió, illetve a turizmus 90 millió eurós egyenlegjavulása járult hozzá az előző év azonos időszakához képest.
Aktívumunk értéke az uniós forgalomban 13 százalékkal, 227 millió euróval emelkedett, ami elsősorban a Németországgal és Máltával szemben realizált 141 millió eurós, illetve 91 millió eurós egyenlegnövekedésre vezethető vissza – jegyezte meg a KSH.
Az EU-n kívüli országokkal szemben az aktívum 53 millió euróval, 3,6 százalékkal nőtt. A változást legnagyobbrészt az Egyesült Államokkal és Hongkonggal szemben keletkezett egyenleg 140 millió eurós, illetve 29 millió eurós növekedése eredményezte – fűzte hozzá a jelentés.
Az első három negyedévben a kivitel értéke 26 milliárd euró (10,3 ezer milliárd forint), a behozatalé 17 milliárd euró (6,8 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest kivitel értéke 4,5 százalékkal (1129 millió euróval), a behozatalé 3,4 százalékkal (579 millió euróval) nőtt – derül ki a KSH jelentéséből.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az egy évvel korábbiakat 2,6, az előző havit 1,0 százalékkal múlták felül az ipari termelői árak októberben
Októberben az ipari termelői árak átlagosan 2,6 százalékkal meghaladták az…
Tovább olvasom >Több, mint 10 százalékkal csökkent a szarvasmarhavágások száma
Szarvasmarhából 39,8 ezer darabot vágtak le 2024 első fél évében,…
Tovább olvasom >Minimálisan változott a fürtös paradicsom ára
A WPTC októberi előrevetítése szerint Magyarországon az ipari paradicsom mennyisége…
Tovább olvasom >További cikkeink
Banai Péter Benő: tartós növekedési pályára áll a magyar gazdaság
Tartós növekedési pályára tud állni a magyar gazdaság a következő…
Tovább olvasom >KSH: az egy évvel korábbiakat 2,6, az előző havit 1,0 százalékkal múlták felül az ipari termelői árak októberben
Októberben az ipari termelői árak átlagosan 2,6 százalékkal meghaladták az…
Tovább olvasom >Töretlen a csokimikulások népszerűsége
A hagyomány és az innováció egyaránt jelen van a Mikulás-napi,…
Tovább olvasom >