A szezonális édességek körében folyamatosan nő a minőségi csokoládé aránya a bevonómasszás termékekkel szemben
2009 karácsonyi időszakában a magyar fogyasztók a válság ellenére is kiemelten figyeltek a minőségre, hiszen kétszer annyi csokoládéból készült figurás édességet tettek a kosarukba, mint bevonómasszából készült terméket. Értékben a szezonális piac 83%-át a csokoládék uralják a bevonómasszás termékekkel szemben.
A magyarok továbbra is szeretik az édességet: Az elmúlt egy évben az átlagos, éves édességfogyasztás 3,5 kg/fő volt, a legtöbbet a táblás és szeletes csokoládékból fogyasztottuk (1,1 kg/fő kategóriánként).
A gazdasági válság eredményeként ugyan csökkenés figyelhető meg a szezonális édességek eladott mennyiségében (2009.: 726 tonna; 2008.: 943 tonna), valamint értékében (2009.: 2,4 milliárd HUF; 2008.: 2,7 milliárd HUF), ugyanakkor továbbra is előnyben részesítjük a csokoládéból készült termékeket a bevonómasszával szemben.
A 2000-es évek elején még a bevonómasszás termékek felé billent a mérleg nyelve, az egyre tudatosabb vásárlói magatartásnak köszönhetően azonban folytatódik az a 2007 óta tartó tendencia, amely szerint a minőségi termékeket részesítjük előnyben. Az elmúlt pár évben már karácsony táján is egyértelműen a csokoládéból készült Mikulások a legkeresettebbek: 2009-ben 487 tonna csokoládéval szemben mindössze 239 tonna bevonómasszából készült édességet tettünk a kosarunkba.
„A karácsonyi vásárlást megelőzően több dolog miatt is fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy minden esetben alaposan vegyük szemügyre a termékek címkéjét, így például különösen fontos a figurás édességek esetében a kakaómassza és kakaóvaj feltüntetése, míg a szaloncukrok esetében érdemes meggyőződni a kötelezően előírt 20%-os bevonati arány meglétéről.” – nyilatkozta Sánta Sándor, az Édességgyártók Szövetségének elnöke.
Az elmúlt évben családonként átlagban 1,5 kg ünnepi szezonális édességet vásároltunk, összességében mintegy 8 milliárd forint értékben. A mindössze 3-4 hetes ünnepi szezonban 726 tonna figurás édességet vásároltunk, azaz fejenként 1-2 csokoládé figurát fogyasztottunk el ebben az időszakban. A szezonális édességek közül Mikulás figurákból értékesítették a legtöbbet – 1,3 milliárd forint értékben, összesen 430 tonnát. Továbbra is kedveltek a Mikulás zsákok, amelyekből 641 millió forint értékben 199 tonnát értékesítettek. Az adventi kalendáriumokra 220 millió forintot költöttünk. A hungarikumnak számító szaloncukorból továbbra is jelentős mértékben fogyasztottunk, hiszen közel 5000 tonna került belőle értékesítésre, melynek értéke kb. 5,5-6 milliárd forint volt. (0,45 kg/fő).
Nem véletlenül vásárolunk a téli ünnepeket megelőző hetekben több édességet az év más időszakaihoz képest: a hagyományoknak megfelelően a karácsonyfa mellett a karácsony és az azt megelőző időszak elengedhetetlen részét képezik az ajándékba kapott Mikulás figurák és zsákok, adventi kalendáriumok és szaloncukrok.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Fagyos tavasz, súlyos károk: összeomolhat a gyümölcstermés 2025-ben
Az áprilisi fagyok komoly pusztítást végeztek a magyar gyümölcstermesztésben: egyes…
Tovább olvasom >