A szakmaközi szervezet elősegíti a szőlő- és borágazat fejlődését
A szakmaközi szervezet jó eszköz a szőlő- borágazat fejlesztésének előmozdítására – mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára kedden Budapesten Sajtótájékoztatón.
Gál Péter felidézte: az ágazat szereplői 2010-ben arra kérték a kormányt, hogy a szőlészetet és a borászatot kiemelt ágazatként kezelje, ami véleménye szerint megvalósult. Megjegyezte: hathatós segítséget jelentett az is, hogy egy évvel ezelőtt a Hegyközségek Nemzeti Tanácsát (HNT) szakmaközi szervezetként ismerte el a földművelésügyi miniszter, kiszélesítve a szervezet jogkörét.
A helyettes államtitkár a szakmaközi szervezet munkájának eredményességére példaként hozta a piacszervezési intézkedések közül az ellenőrzési díj bevezetését, amely megteremtette az anyagi alapjait a földrajzi jelzés nélküli borok többlet ellenőrzésének.
Emellett a szervezet célkitűzései között szerepel, hogy összegyűjtse a szakmai véleményeket, és így az ágazat szakmai álláspontját közvetítse a döntéshozóknak – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Tornai Tamás, a HNT elnöke a szakmai szervezet eredményei között említette az árprognózis elkészítését, ami orientálja a piaci szereplőket. Ugyancsak a szervezet működésének eredményei közé sorolta, hogy a borimport évi 750 ezer hektoliterről 350 ezer hektoliterre csökkent, miközben a magyar bor export átlagára 40 százalékkal nőtt.
Kiemelte, hogy a szervezet kezdeményezésére egyszerűbb lett, kevesebb terhet ró a termelőkre az adminisztráció.
Hangsúlyozta azt is: a termelők kezdik megérteni, hogy a verseny nem a termelők és felvásárlók között zajlik, hanem a polcokon, amikor a fogyasztó eldönti milyen bort választ.
Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának, illetve a Szőlő bor és pálinka albizottság elnöke arról beszélt, mint jogalkotó úgy látja: hasznos volt a HNT szakmaközi szervezetté minősítése, mert egységes szakmai álláspontot tud közvetíteni. Most is napirenden van két olyan kérdéskör, amelyek érintik az ágazat szereplőit, az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszerben (ekáer) a szőlőszállítás szabályainak tisztázása és az új jövedéki törvény, amely még az őszi ülésszakon az Országgyűlés elé kerülhet – mondta elnöke. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Keverd és kóstold!
Az elmúlt évek során számos olyan kampányt indított a Hegyközségek…
Tovább olvasom >Jó borok, nyomasztó mellékízek!
Nehéz gazdasági helyzet, az értékesítésben nem érvényesíthető költségnövekedés, csökkenő fogyasztás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >Szkeptikusak a fogyasztók a vállalatok fenntarthatóságával kapcsolatban
2022 óta folyamatosan növekszik a vállalatok fenntarthatóság terén mutatott érettsége.…
Tovább olvasom >