A sorsunk a génjeinkbe van kódolva? – Duda Ernő, a Medipredict alapítója a FutureTalks podcastban
Természetesen nem mindent döntenek el a gének, állítja Duda Ernő, a Magyar Biotechnológiai Szövetség elnöke és a Medipredict és a Solvo Biotechnology cégek alapítója. A jövő orvoslása azonban nem képzelhető el a gének vizsgálata nélkül. Hallgassa meg legújabb adásunkat a FutureTalks podcast Krizsó Szilviával sorozatunból.
Egészségügyi szolgáltatóként a Medipredict nem betegségek gyógyításával foglalkozik, hanem azzal, hogy az emberek hogyan tudják maximalizálni az élethosszukat, azaz a minőségi egészséggel töltött életéveik számát. Ma már a technológia ugyanis lehetővé teszi azt, hogy a genetika és a jelenlegi egészségi állapot felmérésével lemodellezzék a várható egészségügyi történéseket. „Ha kellően sok paramétert vizsgálunk, akkor egyrészt meg lehet mondani, hogy kinek milyen betegségre mekkora rizikói vannak, másrészt egy csomó kialakulóban levő betegséget föl lehet térképezni. Mivel a krónikus betegségek kialakulása egy hosszú folyamat, és a jele már évekkel vagy évtizedekkel hamarabb láthatók, ha időben észreveszünk kezdődő folyamatokat, akkor tulajdonképpen azok a jelenben megállíthatók. Ezzel a betegségek megelőzhetővé válnak.” – mondta Duda Ernő.
A jövő orvostudományában a megelőzés, a genetika jóval nagyobb fókuszt kap majd. Persze az egészségügyi szakembereknek tudni kell, hogy kinek mit mondanak el az egészségéről és a jövőjéről. A Medipredict például nem vállal mániákus depresszióban szenvedő ügyfelet, mert fennállhat a veszélye, hogy egy negatív előrejelzésre nem megfelelően reagál majd a páciens. Az egészségügyi állapotfelmérés során felállítanak egy nagyon pontos családi kórtörténet, végrehajtanak egy széles körű genetikai vizsgálatot, majd általános labor és képalkotó diagnosztikai vizsgálatok következnek. Széklet-, nyál-, vizelet- és vérvizsgálat történik különféle szempontok alapján. Az adatokat feldolgozása után elkészül egy körülbelül 300 oldalas könyv a páciens egészségügyi állapotáról és arról, hogy milyen rizikója van az egyes betegségekre és ezeket hogyan lehet megelőzni. Az eredményeknek megfelelően a páciensek egy életmódbeli javaslatot is kapnak, és annak alakulását egy folyamatos egészségfelügyelettel ellenőrzik is. Természetesen, ha valakinél felfedeznek egy kezdődő daganatos betegséget egy komoly szív- és érrendszeri rizikót, azokat a betegeket az állami ellátásba irányítják. Ez a személyreszabott gyógyászat legmagasabb foka, amely a jövőben jóval elterjedtebb lesz.
Duda Ernő szerint egyébként az emberi szervezet képes arra, hogy 120 évig éljen: „Ha megpróbáljuk időben kijavítani azt, ami már elromlott, és megpróbáljuk szinten tartani azt, ami jól működik, tehát hogy ne romolhasson el, megpróbáljuk kiküszöbölni a kockázatokat azzal, hogy változtatunk az életmódunkon, akkor igazából semmi sem akadályoz meg minket abban, hogy 120 évig is akár elérjünk. De persze ehhez kell egy szerencsés genetika, és kell szerencse is. Például azt, hogy milyen fertőzéseket kapunk el, azt nem tudjuk befolyásolni életmóddal.” Az orvoslás óriási technológiai fejlődésen megy keresztül jelenleg is. A mesterséges intelligencia már most is komoly szerepet játszik például a képalkotó diagnosztikában, de a jövőben az adatok elemzésében, a diagnózisok felállításában is óriási szerepe lesz. Ugyanakkor az orvos-beteg kapcsolatnak egy nagyon fontos része a kommunikáció, amit még nagyon sokáig nem fog felülírni a robotika.
Kapcsolódó cikkeink
Kánya Kata: mindenki felelős a saját életéért!
Kánya Kata nem kér a titulusokból, abban hisz, hogy mindenkit…
Tovább olvasom >Elhanyagolt népbetegség: évente egy kisvárosnyi magyart veszítünk el a diabétesz miatt
A cukorbetegség az elmúlt évtizedekben valódi népegészségügyi problémává vált, hiszen…
Tovább olvasom >Egy román munkavállaló mobilisabb, jobban beszél nyelveket, mint egy magyar
Többek között az okokról is mesélt Baja Sándor, a Randstad…
Tovább olvasom >További cikkeink
DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Önálló vállalkozásba szervezi víz- és prémiumital-üzletágát a Nestlé
A jövő év elejétől globálisan önálló vállalkozásba szervezi víz- és…
Tovább olvasom >Kánya Kata: mindenki felelős a saját életéért!
Kánya Kata nem kér a titulusokból, abban hisz, hogy mindenkit…
Tovább olvasom >