A reálkeresetek emelkedése kihat a fogyasztásra, ami a gazdaság élénkítése miatt fontos

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 07. 25. 13:21

A reálkeresetek emelkedése azt jelenti, hogy több pénz marad az emberek zsebében, több marad a fogyasztásra, ami a gazdaság élénkítése miatt nagyon fontos – kommentálta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a legfrissebb kereseti adatokat csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Az emberek még jogosan óvatosak, ami pedig érezhető a fogyasztás növekedésén Image by freepik

A Központi Statisztikai Hivatal szerdán tette közzé, hogy idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint volt, ami 14,8 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt.

Czomba Sándor kiemelte, a reálkereset májusi emelkedése – ami pozitívan meglepte a kormányzatot és az elemzőket is – azzal magyarázható, hogy miközben szerencsére az infláció 4-5 százalék között van, az átlagkereset növekedése 15 százalék körüli. Mindez pedig azt jelenti, hogy a reálkeresetek folyamatosan és dinamikusan növekednek Magyarországon.

Az államtitkár a reálkeresetek emelkedéséről szólva arra is kitért, hogy az elmúlt évek megviselték az országot mentálisan és anyagilag is, ezért az emberek még jogosan óvatosak, ami pedig érezhető a fogyasztás növekedésén.

Czomba Sándor az M1 aktuális csatornán elmondta, a magyar munkaerőpiac még mindig feszes, a cégek pedig rá vannak kényszerülve arra, hogy megfizessék „a használható embereiket”, ezért a bérdinamika folyamatosan nő.

Rámutatott, hogy az országban három olyan szektor van, ahol az átlag keresetek 1 millió forint felettiek: az energia, és a pénzügyi szektor, valamint az IT kommunikáció. A három alsó kategóriába – ahol a bruttó átlagbérek elérik a 400 ezer forintot – az építőipart, a mezőgazdaságot és a szálláshely-szolgáltatást, vendéglátást sorolta az államtitkár.

Czomba Sándor az M1 aktuális csatornán és a Kossuth rádióban is ismertette, hogy elkezdődtek a jövő évi minimálbérről és a garantált bérminimumról szóló tárgyalások.

A mostani tárgyalásokról közölte, „közös akarat fogalmazódott meg a tekintetben, hogy gondolkodjunk esetleg több éves megállapodásban”.

Kapcsolódó cikkeink