A reálkeresetek emelkedése kihat a fogyasztásra, ami a gazdaság élénkítése miatt fontos
A reálkeresetek emelkedése azt jelenti, hogy több pénz marad az emberek zsebében, több marad a fogyasztásra, ami a gazdaság élénkítése miatt nagyon fontos – kommentálta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a legfrissebb kereseti adatokat csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A Központi Statisztikai Hivatal szerdán tette közzé, hogy idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint volt, ami 14,8 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt.
Czomba Sándor kiemelte, a reálkereset májusi emelkedése – ami pozitívan meglepte a kormányzatot és az elemzőket is – azzal magyarázható, hogy miközben szerencsére az infláció 4-5 százalék között van, az átlagkereset növekedése 15 százalék körüli. Mindez pedig azt jelenti, hogy a reálkeresetek folyamatosan és dinamikusan növekednek Magyarországon.
Az államtitkár a reálkeresetek emelkedéséről szólva arra is kitért, hogy az elmúlt évek megviselték az országot mentálisan és anyagilag is, ezért az emberek még jogosan óvatosak, ami pedig érezhető a fogyasztás növekedésén.
Czomba Sándor az M1 aktuális csatornán elmondta, a magyar munkaerőpiac még mindig feszes, a cégek pedig rá vannak kényszerülve arra, hogy megfizessék „a használható embereiket”, ezért a bérdinamika folyamatosan nő.
Rámutatott, hogy az országban három olyan szektor van, ahol az átlag keresetek 1 millió forint felettiek: az energia, és a pénzügyi szektor, valamint az IT kommunikáció. A három alsó kategóriába – ahol a bruttó átlagbérek elérik a 400 ezer forintot – az építőipart, a mezőgazdaságot és a szálláshely-szolgáltatást, vendéglátást sorolta az államtitkár.
Czomba Sándor az M1 aktuális csatornán és a Kossuth rádióban is ismertette, hogy elkezdődtek a jövő évi minimálbérről és a garantált bérminimumról szóló tárgyalások.
A mostani tárgyalásokról közölte, „közös akarat fogalmazódott meg a tekintetben, hogy gondolkodjunk esetleg több éves megállapodásban”.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Új szabályozás a munkaegészségügyi vizsgálatok terén: mit jelent ez a szállodaipar számára?
2024. szeptember 28-tól jelentős változások léptek életbe a munkaegészségügyi vizsgálatok…
Tovább olvasom >HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt
A magyar léginavigációs szolgáltató előzetes becslése alapján a karácsonyt megelőző…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >