A “pulykapénz” nem mindig bankjegy formájában érkezik
Elsősorban a munkaerő-megtartásra, másodsorban jövőbeli motivációra fókuszálnak az év végi bónusz kiszabásakor a vállalatok. Az év végi bónuszok kérdése minden munkavállalót és munkáltatót élénken foglalkoztat, melynek mértéke és formája nemcsak az alkalmazottak elégedettségére, hanem a munkaerő-megtartás sikerére is jelentős hatást gyakorol.
Szektoronként meglehetősen eltérő lehet a jutalmazás, a dicsérő szavaktól a fizetett szabadságon át egészen több havi fizetésnek megfelelő összegig terjedhet – derül ki az egyik legnagyobb, hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából. Mindemellett a globális kutatások arra is rámutatnak, hogy a cégek számára kulcsfontosságú, hogy a bónuszok határozottan támogassák a vállalat céljait, legyen szó a legjobb tehetségek gyors megszerzéséről vagy a munkavállalói elégedettség fenntartásáról.
A bónuszok a munkavállalói motiváció és elégedettség kulcsfontosságú elemei, különösen az év végi időszakban, amikor a cégek szeretnék megköszönni az alkalmazottak egész éves munkáját és lelkesíteni őket a következő évre. A bónuszok nemcsak anyagi juttatásként, hanem elismerésként is szolgálnak, amely segíti a munkaerő megtartását és a vállalati célok elérését.
Mi számít bónusznak?
A különböző iparágakban eltérő lehet a bónusz mértéke, de a globális trendek azt mutatják, hogy az eredményorientált, teljesítményalapú jutalmazások a legnépszerűbbek. Nagy Béla, a Comline Budapest vezető trénere, tulajdonosa hozzátette:
“A pénzbeli juttatások mellett egyre gyakrabban alkalmaznak más formákat is, például extra szabadnapokat, ajándékutalványokat vagy rendezvényekre szóló belépőket is. A jól megtervezett bónuszrendszer nemcsak a munkavállalók motivációját növeli, hanem hozzájárul a vállalat hosszú távú sikeréhez és stabilitásához is.”
“Nem csak úgy adunk bónuszt”
A cégvezetők általában kiemelik, hogy a bónuszok odaítélése szorosan kapcsolódik a dolgozói teljesítményhez és a vállalati célok eléréséhez. Ez különösen fontos a jelenlegi gazdasági helyzetben, ahol a munkaerőpiaci feszesség és az infláció együttese új kihívásokat teremt a munkahelyeken.
“Az építőiparban például a bónusz alternatív formái is megjelentek. Egyes vállalatok bónuszként fizetett szabadságot kínálnak dolgozóiknak, hogy így hálálják meg az egész éves erőfeszítéseket. Ez a megoldás különösen népszerű a fizikailag megterhelő ágazatokban.”
– egészítette ki Nagy Béla.
Megkérdezik, hogy minek örülnének
A cégek számára kulcsfontosságú, hogy megismerjék dolgozóik preferenciáit. Egyre több vállalatvezető meri megkérdezni alkalmazottait, hogy milyen juttatásokat értékelnének a legjobban, legyen az pénzbeli prémium, extra szabadnapok, vagy akár céges rendezvényeken való részvétel. A nemzetközi trendek egyre inkább a bónuszok egyszerűsítésére és az átláthatóság növelésére irányulnak. A túl bonyolult bónuszrendszerek nem hozzák meg a kívánt eredményeket, míg az egyszerű, könnyen érthető programok jobban motiválják a munkavállalókat.
Kapcsolódó cikkeink
Több, mint 125 ezren vehetik fel a munkáshitelt?
Egyre több részletet árul el a kormány a munkáshitellel kapcsolatban.…
Tovább olvasom >Portfolio.hu: olyan bérrobbanás zajlik Magyarországon, amire alig van példa az EU-ban
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül…
Tovább olvasom >A bértárgyalásra készít fel a Profession.hu
A munkaadóval folytatott tárgyalási szituációk felkészülést igényelnek. Elengedhetetlen, hogy a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >