A PSZÁF a fogyasztói csoportok betiltását javasolja
Ha az illetékes minisztérium egyetért a PSZÁF javaslatával, 2011 közepén betilthatják a fogyasztói csoportok üzletszerű szervezését. A megtévesztő reklámjaik miatt sokszor bepanaszolt, a GVH által rendre megbüntetett cégek a PSZÁF becslése szerint jelenleg az ügyfeleik által befizetett többmilliárd forint fölött rendelkezhetnek.
A fogyasztói csoportok betiltását kezdeményezi a kormánynál a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Szász Károly, a PSZÁF elnöke. A büntető törvénykönyv módosítását tartalmazó – egyelőre nem nyilvános – javaslatot a felügyelet már eljuttatta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak, és reméli, hogy a jövő év közepére megszülethet a módosítás.
A fogyasztói csoportok lényege, hogy tagok rendszeresen befizetnek bizonyos összegeket, majd az így összegyűlt megtakarításból időről időre egy-egy szerencsés tag megkapja az általa előzetesen kiszemelt terméket. A PSZÁF szerint az ezeket szervező cégek jellemzően kellő tőke hiányában működnek, és üzleti gyakorlatuk egy esetleges felszámolás során sem nyújtana kellő védelmet a csoporttagok befizetéseire. A jelenlegi jogszabályi környezettel az a gond, hogy a hatóságok érdemben nem tudnak fellépni a sokszor kifogásolható módon működő csoportok, illetve az azokat szervező cégek ellen: a pénzügyi felügyelet azért nem, mert a kérdéses cégek nem végeznek engedély nélküli pénzügyi szolgáltatást, az APEH szerint pedig nem szerencsejáték a sorsolással meghatározott vásárlási jog.
Egyedül a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálódik, időnként megtévesztő reklámszövegeket tilt be, és bírságol is miattuk, a cégek azonban könnyen kihasználják a lyukas szabályozás adta lehetőségeket.
A keddi sajtótájékoztatón Vermeser Zsolt, a PSZÁF piacfelügyeleti osztályának vezetője az [origo] kérdésére azt mondta, csak az üzletszerűen működő, profitot termelő csoportokat tiltanák be, tehát magánszemélyek továbbra is összeállhatnak azzal a céllal, hogy fogyasztói csoportot alakítsanak.
A már működő csoportok a javaslat értelmében kifuthatnának, csak újakat nem lehetne szervezni. A felügyelet szerint az ezzel foglalkozó 10 cégnél jelenleg 3-4 ezer élő szerződés van, értékük több milliárd forint lehet – írja az Origo.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Az OECD-ben 4,2 százalékra lassult az éves infláció márciusban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói…
Tovább olvasom >Új környezetvédelmi bírságok: a cégeknek mostantól mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
2025 májusától az engedélyeztetési, levegővédelmi, zajvédelmi, hulladékgazdálkodási bírságokat szabályozó, valamint…
Tovább olvasom >Higiénia kompromisszumok nélkül
A női higiéniai termékek piacán egyre inkább előtérbe kerülnek a…
Tovább olvasom >