A pohár alakján is múlik, hogy mennyit iszunk
Mi a mértékletes alkoholfogyasztás titka? A legjobb, ha egyenes vonalú poharat választunk: a görbített oldalú pohár ugyanis azt a benyomást kelti, hogy kevesebbet ittunk. Ezért pedig gyorsabban fogunk kortyolgatni, vagyis jó eséllyel hamarabb öntünk fel a garatra – idéz a vital.hu a University of Bristol friss kutatásából. – A kutatást vezető David Troy és Angela Attwood a Brit Pszichológiai Társaság éves konferenciáján ismertette az eredményeket. „A túlzásba vitt szeszfogyasztás komoly közegészségügyi probléma, ezért fontos, hogy a jelenség különféle megoldásairól beszéljünk. Mi a környezeti tényezőket vizsgáljuk, amelyek hozzájárulnak a mértéktelen alkoholizáláshoz, és amelyeknek átalakításával a kulturált szeszfogyasztás irányába mozdulhatunk el. Felfedeztük például, hogy a görbített poharak esetén nem tudjuk pontosan meghatározni, mennyit is ittunk, ezért bátrabban töltünk magunknak újra” – mondják a szakemberek.
A kutatás során összesen 160 férfi és nő alkoholfogyasztási szokásait vizsgálták, akik soha korában nem küzdöttek alkoholproblémával, és társaságban szívesen megisznak egy-két pohár szeszt. A résztevőket két csoportra osztották: az egyik csoport tagjai görbített poharakat kaptak, amelyeken a mértékegységeket külön jelölték, míg a másik csoport tagjai szintén görbített poharakból ittak, ezeken azonban nem szerepelt jelölés. A jelölt pohárból ivó önkéntesek 10,3 perc alatt ittak meg 2,85 dl sört: ez több mint egy perccel lassabb időt jelent, mint ahogy a jelöletlen pohárból ivók kortyolgattak (ők 9,1 perc alatt végeztek a sörükkel). Ezután a görbített és az egyenes vonalú pohár közötti különbséget mérte fel Troy csapata, méghozzá valódi pubokban: kiderült, hogy a leggyorsabban a görbített poharakból iszunk, mivel – a jelöletlen poharakhoz hasonlóan – nem látjuk, hogy pontosan mennyi szeszt fogyasztottunk, és ezért bátran új italt kérünk magunknak.
Kapcsolódó cikkeink
Donald Trump súlyos vámokat helyezett kilátásba az Európai Unióból származó alkoholtermékekre válaszul az amerikai whiskey-re bejelentett uniós vámra
Donald Trump amerikai elnök súlyos vámokat helyezett kilátásba csütörtökön az…
Tovább olvasom >NAV: több száz liter alkoholt rejtett bútorok közé egy román sofőr, akit az M43-as autópályán ellenőriztek
Több száz liter alkoholt rejtett bútorok közé az a román…
Tovább olvasom >Az alkoholmentes borok térnyerése: dinamikus növekedés és hazai sikerek
Az alkoholmentes borok piaca az elmúlt években jelentős növekedést mutatott,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szallas.hu: a hétvégén a nemzeti ünnep eseményei mellett Eger, Budapest és Gyula a legkeresettebb úti cél
A március 15-ei nemzeti ünnep eseményei mellett népszerű program lesz…
Tovább olvasom >Száraz whiskyhűtés – A nap videója
Látványos whiskys pohárkészlet: fagyasztóban is hűthető, megmunkált alumínium alátéten kézzel…
Tovább olvasom >Soha nem tudod meg, miért zárják be a kínai éttermeket – A nap képe
A bezárt étterem feliratának fotóját a Facebookon találtuk, a képet…
Tovább olvasom >