A piaci egyensúly biztosítására törekszik majd az új fogyasztóvédelmi hatóság
A január 1-jén felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a vállalkozások és a fogyasztók közötti piaci egyensúly biztosítására törekszik majd – mondta a gazdaságfejlesztési stratégiáért és kifektetésért, fogyasztóvédelemért, valamint kereskedelemért felelős helyettes államtitkár kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Gerlaki Bence hangsúlyozta, hogy az új fogyasztóvédelmi szervezet egyidejűleg lesz kereskedelempolitikai és fogyasztóvédelmi hatóság, mert a két terület együttműködve, egymást kiegészítve garantálhatja a hatékony működést.
A hatóság legfontosabb feladatának az állampolgárok anyagi biztonsága és egészsége védelmét, valamint a családok és gyermekek védelmét nevezte, megfogalmazása szerint mindkettő olyan érték, amely az alaptörvényben is szerepel.
Kiemelte a reklámok gyermekvédelmi szempontú ellenőrzését, valamint a gyermektáborok ellenőrzését.
A helyettes államtitkár szerint egyre nagyobb figyelmet kell fordítani a fogyasztók biztonságára az online térben, az e-kereskedelem ezért 2025-ben is kiemelt vizsgálati terület lesz, az influenszerek tevékenységét is beleértve.
Kifejtette, hogy a kormányzati célok közé tartozik az egységes jogalkalmazás, tehát a fogyasztóvédelmi ellenőrzéseket és vizsgálatokat végző kormányhivataloknak és békéltető testületeknek egységes szempontok alapján kell működniük. A fogyasztók érdekében fontos a termékbiztonsági szabályok felügyelete, az elérhetőség biztosítása, valamint a fogyasztói tudatosság növelése, hiszen a fogyasztóvédelem leghatékonyabb eszköze az önvédelem.
Gerlaki Bence elmondása szerint a fogyasztóvédelem intézményrendszerét számos állami és nem állami szervezet működése teszi teljessé.
Az NGM négy főosztálya és a tárcához tartozó két vizsgálati labor mellett kormányhivatalok, békéltető testületek, civil egyesületek, fogyasztóvédelmi és piacfelügyeleti hatáskörrel rendelkező hatóságok is részt vesznek a munkában.
A 2025-ös fogyasztóvédelmi ellenőrzési és vizsgálati program részben az ő jelzéseik, részben a fogyasztói panaszok alapján készült el, de az új kihívások, magas kifogási arányú területek vagy a már régen vizsgált területek sem kerülhetik el az ellenőrzéseket.
Tájékoztatott arról, hogy az idén 38 vizsgálati témakör volt, jövőre az aktív fogyasztóvédelem jegyében 50 lesz, de a tárcavezető indokolt esetben bármikor elrendelhet rendkívüli témavizsgálatokat, illetve fokozott ellenőrzéseket. 2025-ben kiemelt terület lesz egyebek között a légiutas-jogok vizsgálata, a gyermektáborok, az online árfigyelő rendszer.
Az alapvizsgálatok közül az online kereskedelem lesz a legfontosabb terület, a szezonális vizsgálatok pedig a hagyományoknak megfelelően kiterjednek majd a húsvéti, a nyári és a karácsonyi időszakban népszerű termékekre, szolgáltatásokra.
Külföldi társhatóságok tapasztalatai alapján újfajta ellenőrzések is várhatók, például a videójátékok, az ingatlanközvetítők vagy a valótlan fogyasztói vélemények ellenőrzése – jelezte.
Az NKFH a fogyasztóvédelmi ellenőrzési és vizsgálati program szakmai irányítója, de foglalkozik a kereskedelempolitika szakmai támogatásával, élelmiszerbiztonsági felügyelettel, valamint a kereskedelmi és fogyasztóvédelmi laborvizsgálatokért is felel majd – ismertette Gerlaki Bence.
Az új szervezet kiemelten figyeli az élelmiszerpiacot, az üzemanyagpiacot, a tisztességtelen forgalmazói magatartást.
Közölte egyúttal, hogy a felügyeleti díjak szabályozása átláthatóbb és egyszerűbb lesz, többlettehertől nem kell tartaniuk a vállalkozásoknak.
Az NKFH elnöke a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság korábbi elnöke, Pintér István lesz, aki elmondta: mind a magyar családok, mind a nemzetgazdaság érdekében fontosnak tartja a piaci egyensúly fenntartását, a vállalkozások működésének pedig alapfeltétele a fogyasztói bizalom megőrzése.
Hangsúlyozta, hogy
a hatóság támogató, konzultatív szervezetként működik majd, amely innovatív kezdeményezésekkel segíti a szabályosan működő vállalkozásokat, jogkövetésre ösztönöz, és a piac minden szereplőjéhez el akar jutni, hiszen a tapasztalatok szerint a jogsértések jelentős része nem szándékosság, sokkal inkább információhiány következménye.
Ugyancsak kedvez a vállalkozóknak, hogy egyszerűbbek és gyorsabbak lesznek a fogyasztóvédelmi ellenőrzések, így az adminisztratív terheik is csökkenhetnek – közölte.
A hatóság vezetője úgy látja, hogy a magas kifogásolási arányok miatt a szavatossági és jótállási ügyekben és a veszélyes termékek vizsgálatában sok feladatuk lesz, de az árfigyelő rendszert is kiemelten ellenőrzik majd.
Kapcsolódó cikkeink
Gerlaki Bence: a kormány minden korosztályban segíti a fogyasztói tudatosság fejlődését
A kormány minden korosztályban segíti a fogyasztói tudatosság fejlődését, de…
Tovább olvasom >Reptéri kitelepüléssel várja az érdeklődőket a Nemzetgazdasági Minisztérium
A légi utasok jogainak védelme, fogyasztói tudatosságuk erősítése érdekében a…
Tovább olvasom >Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indítanak az ételfutár cégeknél
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Távozik Parragh László a KAVOSZ éléről is
Parragh Lászlónak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) után a…
Tovább olvasom >