A növekedés visszaesésére számít 2019-től a GKI
A GKI Gazdaságkutató Zrt. a tavalyinál lényegesen alacsonyabb, 3,5 százalékos GDP-növekedésre, hosszabb távon pedig további visszaesésre számít.
A GKI szerdán nyilvánosságra hozott előrejelzése a korábbi 3,2 százalékosról fölfelé módosította az idei GDP várakozását, amit a várakozásokat meghaladó tavalyi növekedéssel és a kormányzati gazdaság-élénkítő intézkedésekkel, mint családvédelmi akcióterv, magyaráz.
Az előrejelzés a magyar gazdaság tavalyi erősödését az uniós támogatásoknak tulajdonítja, miként az idei visszaesést is részben ezek csökkenésével magyarázzák. Az intézet szerint a magyar gazdaságot fenyegető kockázatok 2019-ben erősödnek, a kormány és a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi programja nem hozza meg a kívánt eredményt, az infláció szigorúbb monetáris politikát igényelne, a külső egyensúly pedig tovább romlik.
Véleményük szerint a magyar cégek külföldi befektetéseit ösztönző stratégia erőltetett és megkérdőjelezhető, a családvédelmi akcióterv egyaránt rontja a külső és a belső egyensúlyt, az ipari növekedés kifulladását pedig a legfeljebb 3,5 százalékos idei növekedés is jelezni fogja.
Jelentősen visszaesik a reálkeresetek emelkedése és a beruházások bővülése, előbbi 6 százalékot, utóbbi 7 százalékot érhet el, míg az államháztartás eredményszemléletű hiánya a GDP 2 százaléka, az infláció pedig éves szinten 3,2 százalék lehet az idén – olvasható az elemzésben. A GKI szerint a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi 6 százalék után 4 százalékkal bővülhet idén. A munkanélküliségi ráta – mint írták – 3,5 százalékra mérséklődhet, de a valós helyzet a statisztikáknál sokkal kedvezőtlenebb, hiszen széles tömegek helyzete kilátástalan. A GKI elnöke az előrejelzést bemutató sajtótájékoztatón kevesellte a képzések és az oktatás javítását célzó kormányzati intézkedéseket. Ezek hatása – fogalmazott – rövid és hosszú távon se látszik, és a foglalkoztatottak egy része valójában nem járul hozzá a munkájával a GDP-hez. Vértes András fenyegetőnek nevezte a politikai folyamatokat is, a májusi EP-választást követő változások szerinte kedvezőtlenül befolyásolhatják a gazdasági kilátásokat. A konjunktúra világszinten is lassul, a prociklikus gazdaságpolitika egyre komolyabb kockázatokat hordoz – tette hozzá. A GKI-elemzés Európában a Brexit miatti bizonytalanságot és az olasz kormány államadósság-válsággal fenyegető gazdaságpolitikáját, világszinten pedig az amerikai elnök kiszámíthatatlan lépéseit és a kínai gazdaság jelentős lassulását emelte ki a gazdaságot hátráltató politikai tényezők közül. Magyarország középtávú növekedési kilátásait az is fenyegeti, hogy belpolitikai okok miatt megromlott a viszony az EU-val, ezért vészesen elszigetelődhet az EU-n belül – írták. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: Júniusban nem változott a GKI konjunktúra indexe, de tovább csökkent a cégek inflációs várakozása
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >