A nők nagyobb arányban követik a járványügyi szabályokat
Az ELTE felmérése szerint a mostani járványos időszakban a nők nagyobb arányban követik a megelőző intézkedéseket – olvasható az infostart.hu-n. Bár sok idős visel maszkot, de a kézmosással összefüggő javaslatokat kevésbé tartják be. A pszichológus szerint az egészségünk érdekében a szabadságunk és természetünk sok elemét áldozzuk fel.
Jelenleg egy krónikus stresszhelyzet áll fenn, kiegészülve egy ingermegvonásos környezettel, amelyhez életkörülményektől függően hozzáadódhat egy zsúfoltságélmény vagy épp az elmagányosodás érzése – fogalmazott egy videóinterjúban Urbán Róbert, az ELTE PPK Személyiség- és Egészségpszichológia Tanszék vezetője.
„A krónikus stressztől az ingermegvonásig, a zsúfoltságig egyaránt ott van egyfajta kontrollvesztés élménye. A személy nem tudja úgy szabályozni az életét, ahogy korábban.”
Urbán Róbert az idősekre utalva azt mondta: feláldozzuk az egészség érdekében azt az emberi sajátosságot, hogy folyamatosan interakcióban, kapcsolatban legyünk, megérintsük egymást.
„A biológiai rendszerünk nem erre van beállítva, hogy egy másik személlyel elsősorban audiovizuális csatornán érintkezzünk.”
A tanszékvezető utalt saját, egyetemista diákjaira is, ugyanis közülük is sokan elmagányosodnak. A különbség azonban a társadalmi helyzet miatt következhet be: ez a fajta nagy fokú fogékonyság az ismeretekre, a tanulásra, később nehezen behozható.
Ezzel együtt Urbán Róbert azt állítja, meglepő módon kellenek a szervezetlen, szabad időszakok. Mint ahogy korábban Vekerdy Tamás fogalmazott, egy kicsit kell hagyni unatkozni a gyerekeket. Most érdemes a hangsúlyt az „elég jóra” fektetni, nem kell tökéletesnek lenni.
Az ELTE tanszékvezetője a videóinterjúban arról is beszélt, hogy a háziállatok – vagy ahogy a pszichológiában mondják: a társállatok – könnyebbé tudják tenni a jelenlegi helyzetet.
A kutatásról
A szakértők már elemzik a több mint 5000 ember bevonásával készült, koronavírussal összefüggő kérdőíves kutatás első eredményeit is
„A nők nagyobb arányban követik a megelőzésre vonatkozó szabályokat, mint a férfiak. Azt is lehet látni, hogy a férfiak, főként az idősebbek a maszkviseléssel, távolságtartással kapcsolatos viselkedéseket jobban követik, de nem követik jobban a kézmosással, fertőtlenítéssel kapcsolatos viselkedéseket. Azt is lehet látni, hogy nem attól viselkedik valaki megelőzőbben, hogy mennyire veszélyeztetett, hanem attól, hogy mennyire tartja súlyosnak a betegséget” – ecsetelte Urbán Róbert, hozzátéve: azok, akik egészségesebbnek tartják magukat, egyes megelőző viselkedéseket kevésbé tartanak be.
A tanszékvezető szerint a járvány elmúltával ha az életmódunkat meghatározó tényezők nem változnak, akkor a viselkedésünk is ugyanaz lesz. (Infostart / InfoRádió, Németh Zoltán)
Kapcsolódó cikkeink
Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >Közel 6 milliárd euró bírság a GDPR óta
2024-ben az uniós adatvédelmi hatóságok összesen 1,2 milliárd euró bírságot…
Tovább olvasom >Mindent elhisznek a fiatalok a mesterséges intelligenciának
A Z generációs fiatalok körében szinte mindenki használja a mesterséges…
Tovább olvasom >További cikkeink
A globális minimumadó transzferárazási vonatkozásai
A tavalyi évtől Magyarország is alkalmazza a globális minimumadó szabályait,…
Tovább olvasom >Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >