A népjóléti bizottsághoz fordultak e-cigarettát használó és forgalmazó szervezetek
Elektromos cigarettát használók és forgalmazók szervezetei az Országgyűlés népjóléti bizottságához fordultak nyílt levélben, hogy vonják be őket a törvényalkotási folyamatba – erről a kérelmezők szerdán tájékoztatták az MTI-t.
A Villanypára Egyesület és az Elektromos Cigaretta Platform Polgári Egészségmegőrző Mozgalom, mint fogyasztói érdekképviseleti szervezet, valamint a Magyar E-cigaretta Forgalmazók Szövetsége, mint gyártókat és forgalmazókat képviselő szervezet közös közleményében azt írják, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkársága „kérésüket figyelmen kívül hagyva” terjesztette be az Országgyűlés elé a törvénytervezetét. Szerintük a javaslat „sárba tiporja a felhasználók jogait, a dohányosok közé száműzi őket, miközben egyenlőségjelet tesz a cigaretta és az e-cigaretta közé”.
Úgy vélik, „a törvénytervezet valóságos célja az elektromos cigarettapiac Nemzeti Dohányboltokba irányítása”, az indoklásként kiragadott példák pedig szemben állnak a világ vezető tudományos intézeteinek véleményével.
Szerintük az előterjesztés az e-cigarettát a dohányzás elleni küzdelemben a probléma részeként értékeli, nem pedig megoldási eszközként. Úgy vélik, az e-cigaretta a probléma megoldására irányuló eszközként drámai és azonnali módon, radikálisan visszaszorítaná a dohányzást és 100 ezer átszokóra vetítve mintegy 600 életet mentene meg évente.
A kormány szigorítaná az elektronikus cigaretta használatát és forgalmazását, egy a parlament előtt lévő törvényjavaslat értelmében a jövőben interneten sem lehet majd ilyen terméket vásárolni. Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár múlt heti sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta: tévhit, hogy az e-cigaretta nem káros és segít a leszokásban, és a napvilágot látott kutatások alapján döntött úgy a kormány, hogy törvényben szabályozzák az e-cigaretta használatát és forgalmazását.
Hangsúlyozta: a cigaretta párája káros a környezetre és az egészségre, hosszabb távon pedig komoly megbetegedéseket okozhat, hasonlóan, mint a hagyományos dohánytermékek.
Beneda Attila hozzátette, az uniós dohányirányelvek miatt kellett pontosan meghatározni az e-cigaretta fogalmát és forgalmazásának feltételeit, jelezve egyben azt is, hogy az e-cigarettát nem fogják betiltani, de ezen termékekhez is a dohányboltokban lehet majd hozzájutni.
A törvényi változtatások a jövő év nyarán léphetnek életbe. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Illegális e-cigi miatt csapott le a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 189 millió forintos bírságot szabott ki…
Tovább olvasom >Elkezdődött a dohány betakarítása
Az elmúlt évek átlagát tekintve csaknem 700 termelő mintegy 2.800…
Tovább olvasom >Fura szabályok vonatkoznak mostantól az e-cigikre
Július 1-jétől Ausztráliában új jogszabályok léptek hatályba, amelyek jelentősen módosítják…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >