A német gazdasági miniszter bírálta a különadót
A magyarországi különadó elleni tiltakozásról és a német kormány gazdasági miniszterének ez ügyben elfoglalt álláspontjáról közölt beszámolót hétfőn a Süddeutsche Zeitung nevű müncheni lap.
A beszámoló – amely a lap online kiadásában vasárnap este jelent meg – azt emeli a címbe, hogy Rainer Brüderle gazdasági miniszter „megrója Magyarországot.”
A liberális német újság szerint „Magyarország az euró válságának közepette veszi át az Európai Unió elnökségét, több német óriáscég pedig bizalmatlansággal figyeli a váltást – egy különadó miatt úgy érzik, hogy hátrányos megkülönböztetésben van részük. Brüderle gazdasági miniszter osztja ezt a nézetet” – áll az írás bevezetőjében.
A tárcavezető bírálja a magyar kormányt a külföldi konszerneket sújtó különadó miatt. „Az elsősorban külföldi vállalatokat érintő adók alapvetően problematikusak az európai belső piac számára” – mondta Brüderle a lapnak. A német kormány ki is fejtette aggályait a magyar kormánynak. Az ügy Brüderle és magyar kollégája, Fellegi Tamás januári tárgyalásán is a témák között szerepel majd. „Egyébiránt pedig figyelemmel követjük, hogy az Európai Bizottság miként ítéli meg a tényállást.”
A brüsszeli bizottság jelenleg kiértékeli a vállalatok panaszait, a testület azt vizsgálja, hogy jogosak-e a felvetések. „A lehető legnagyobb figyelemmel vizsgáljuk a panaszokat” – mondta egy bizottsági szóvivő a lapnak. Amennyiben pedig bebizonyosodik, hogy Budapest vétett az európai szabályok ellen, „formális eljárás” indul, amely szerződésszegési eljárást vonhat maga után.
A Süddeutsche Zeitung ismerteti, hogy 13 európai óriáscég vezetője levélben fordult az Európai Bizottsághoz, szankciókat követelve az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét újonnan ellátó tagország ellen a nagyvállalatokra kivetett különadó miatt, amely elsősorban külföldi társaságokat sújt. A 13 cégvezető számításai szerint az adó 1,3 milliárd euró (nagyjából 360 milliárd forint) bevételt jelent a magyar költségvetésnek, és csaknem kizárólag olyan szektorokat érint – az energetika, a telekommunikáció, a kereskedelem és a pénzügyi szolgáltatások területét -, amelyeken külföldi vállalatok a meghatározó szereplők. Ugyanakkor hazai cégeket egyes esetekben kifejezetten mentesítenek a különadó terhe alól, például a kiskereskedelem területén – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >