A német gazdaság még nem érte el a járvány előtti szintet
Németország hazai összterméke (GDP) 0,9 százalékkal elmaradt az idei első negyedévben a koronavírus-világjárvány előtti utolsó időszakhoz, 2019 negyedik negyedévéhez képest – mutatta ki a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) egy szerdán ismertetett vizsgálatában.
A hivatal megerősítette április végén közölt becslését, amely szerint a GDP 0,2 százalékkal növekedett az első negyedévben az előző három hónaphoz viszonyítva. Az egy évvel korábbihoz képest 3,8 százalékos volt a növekedés, ez 1 százalékponttal magasabb az áprilisban becsült 3,7 százalékhoz képest.
A január-márciusi időszakban az ukrajnai háború és a szűnni nem akaró koronavírus-járvány tovább súlyosbította a „torzuláskat”, köztük az ellátási láncok zavarait és az árak emelkedését. Azonban az Európai Unió legnagyobb gazdasága a nehéz világgazdasági körülmények ellenére „enyhe növekedéssel” kezdte az évet – állapította meg Georg Thiel, a Destatis elnöke a statisztikai hivatal közleménye szerint.
A növekedéshez hozzájárult, hogy a kedvező időjárás hatására az építőipari beruházások 4,6 százalékkal bővültek az előző negyedévhez képest. Ennél is nagyobb, 6,2 százalékos növekedést mértek az úgynevezett egyéb szolgáltatások körében, amelyhez a szabadidős és a szórakoztató ágazat tartozik. Ez a járványlassító korlátozások fokozatos enyhítésének tulajdonítható.
A német gazdaság legfontosabb ágazatai közé tartozó feldolgozóipar teljesítménye viszont 0,4 százalékkal csökkent, főleg az árak emelkedése és az ukrajnai háború miatt még súlyosabbá váló ellátási, beszállítási zavarok miatt. A főleg exportra termelő ágazat visszaesésével összefüggésben a külkereskedelem is gyengült, az export 2,1 százalékkal csökkent, az import pedig csupán 0,9 százalékkal növekedett 2021 utolsó három hónapjához képest.
Németország a 0,2 százalékos növekedéssel az európai uniós középmezőnyhöz tartozik. Az EU egészét tekintve 0,4 százalékos volt a növekedés. A legnagyobb tagállamok közül Franciaországban stagnálást, Olaszországban 0,2 százalékos csökkenést, Spanyolországban 0,3 százalékos növekedést regisztráltak.
A járvány előtti utolsó negyedévhez, a 2019 október-decemberi időszakhoz képest 0,9 százalékkal maradt el a német gazdaság teljesítménye 2022 elején.
Ugyanakkor a foglalkoztatottak száma már meghaladta a járvány előtti szintet, a 83,2 milliós országban 45,1 millióan dolgoztak az év első három hónapjában, ez 43 ezer fős – 0,1 százalékos – növekedés 2019 negyedik negyedévéhez képest. Az előző negyedévhez képest 217 ezeres – 0,5 százalékos -, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 687 ezeres – 1,5 százalékos – a növekedés.
Németország a gazdasági teljesítményben a járvány előtti szinthez mért 0,9 százalékos elmaradás szintén nem kiugró EU-s összevetésben. A közösség egészének gazdasága 0,5 százalékkal nőtt a járvány előtti utolsó időszakhoz képest. Franciaországban 1 százalékos volt a növekedést, míg Olaszországban 0,4 százalékos, Spanyolországban pedig 3,4 százalékos csökkenést mértek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Felhagy a Fresh házhozszállítási szolgáltatással az Amazon Németországban
Az amerikai Amazon hét év után megszünteti németországi Fresh élelmiszer-kiszállítási…
Tovább olvasom >Népszerűek az önkiszolgáló kasszák a német fiatalok körében
A KPMG és EHI Retail Institute új tanulmánya szerint Németországban…
Tovább olvasom >Rekordösszeget spórolnak a német fogyasztók a fenntartható élelmiszereken
Németországban rekordalacsony szintre esett vissza a fenntartható termékek vásárlási hajlandósága.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >