A német gazdaság fellendülésére számítanak vezető gazdaságkutató intézetek
Németországban a gazdaság az euróövezeti válság ellenére az idén és jövőre is lendületesen fejlődik, a munkanélküliség csökken, a bérek emelkednek, az államháztartási hiány pedig egyre kisebb lesz a német nyelvterület vezető gazdaságkutató intézeteinek csütörtökön bemutatott közös előrejelzése szerint.
A hat német és egy-egy svájci és osztrák intézet tavaszi prognózisa alapján az Európai Unió legnagyobb gazdasága már tavasszal kilábal a múlt év végén kezdődött újabb visszaesésből. A hazai össztermék (GDP) 2012 egészét tekintve 0,9 százalékkal, 2013-ban pedig 2 százalékkal bővül, mindenekelőtt a lakossági fogyasztás és a beruházások bővülésének hatására.
A fogyasztást és a beruházásokat elsősorban az alacsony kamatszint ösztönzi, illetve a befektetők körében uralkodó meggyőződés, hogy Németország biztonságos terep, ahol érdemes beruházni.
A 82 milliós országban a regisztrált munkanélküliek száma a tavalyi átlagosan 2,976 millióról az idén 2,794 millióra csökken, 2013-ban pedig 2,623 millióra süllyed. A foglalkoztatottak száma az idén 450 ezerrel, jövőre további 325 ezerrel növekedik, így megközelíti a 42 millió főt.
A kutatóintézetek a német kormány megbízásából évente kétszer – tavasszal és ősszel – készítenek előrejelzést a várható folyamatokról. Az elemzést a berlini vezetés beépíti a saját előrejelzésébe.
Az új prognózis szerint a kilátások némileg kedvezőbbek, mint a legutóbbi, tavaly őszi felmérés idején, amikor az intézetek 2012-re nem 0,9 százalékos, hanem 0,8 százalékos növekedést jósoltak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: áprilisban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 5,0, az előző havit 2,0 százalékkal haladta meg
2025. áprilisban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >Csökkent a FAO élelmiszerár-indexe májusban
Csökkent az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke májusban az előző hónaphoz…
Tovább olvasom >Az euróövezetben nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
Havi és éves összehasonlításban egyaránt nőtt a kiskereskedelmi forgalom az…
Tovább olvasom >