A Nébih szükséghelyzeti engedélyt adott ki
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a szakmai és termelői kamarák jelzései alapján szükséghelyzeti engedélyt adott ki három dikvát hatóanyagú növényvédő szerre. Az engedély célja, hogy biztosítsa a napraforgó biztonságos betakarítását minél kisebb termésveszteséggel.
Az engedély a következő gyomirtó szereket érinti:
- Reglone Air (gyártó: Syngenta)
- Solaris (gyártó: Globachem NV, Belgium)
- Dessicash 20 SL (gyártó: Sharda Cropchem Ltd., India)
Ezeket a szereket 2024. augusztus 9-től szeptember 23-ig lehet alkalmazni napraforgó kultúrákban, kifejezetten állományszárítás céljából.
A Nébih közleménye szerint a szer kijuttatása légi permetezéssel történhet, merevszárnyú repülőgépről vagy helikopterről. A kezelhető terület nagysága maximum 47 190 hektárra korlátozódik.
A dikvát alapú növényvédő szereket hat évvel ezelőtt tiltották be Európában azok veszélyessége miatt. A tiltás idején azzal érveltek, hogy ezek a szerek fokozott veszélyt jelentenek a dolgozókra, a közelben tartózkodókra, valamint a lakosokra. Az agrarforum.hu korábbi beszámolói szerint a dikvát hatóanyagú szerek elsősorban állományszárításra szolgáltak a múltban – írja az agrarforum.hu.
A sürgősségi engedély célja, hogy minimalizálja a termésveszteséget a napraforgó betakarítás során. A szélsőséges időjárási körülmények és a termesztési kihívások miatt a termelőknek hatékony megoldásokra van szükségük, hogy biztosítsák a termés minőségét és mennyiségét.
Annak ellenére, hogy a dikvát alapú szerek korábban tiltottak voltak, a mostani engedély szigorú felügyelet mellett, korlátozott időtartamra és területre vonatkozik. A hatóságok hangsúlyozzák a biztonsági előírások betartásának fontosságát a szer alkalmazása során.
A sürgősségi engedély kiadása ismét ráirányítja a figyelmet a növényvédő szerek használatának kockázataira és a biztonsági intézkedések szükségességére a mezőgazdaságban. Az intézkedés célja, hogy a napraforgó termesztők számára biztosítsa a lehetőséget a hatékony betakarításra, miközben minimalizálja a környezeti és egészségügyi kockázatokat.
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly
Több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly…
Tovább olvasom >A Nébih ajándéka a házasság hetére: Esküvő maradék nélkül
Különleges útmutatóval készült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül…
Tovább olvasom >Mindent az EUDR-ről – tematikus oldal indult a Nébih weboldalán az erdőirtásmentes termékek felügyeletéről
Az erdőirtásmentes termékek forgalmazására (EUDR) vonatkozó uniós szabályok 2025. év…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >Stratégiai együttműködést kötött a MATE és a Béres
Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora,…
Tovább olvasom >