A Milton hurrikán a globális narancslépiacra is hat
A Milton hurrikán súlyosan érintette Florida narancstermelését, jelentős terméskiesést okozva az állam legfontosabb citrusövezeteiben. Az állam már évek óta küzd a citrusfélék zöldje nevű betegséggel, és most a természeti katasztrófa is tovább súlyosbította a helyzetet. Az USA Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) előrejelzése szerint a floridai narancstermelés az idei szezonban akár 16%-kal is visszaeshet, 675 ezer tonnára – írja a Pénzcentrum.
Matt Joyner, a Florida Citrus Mutual ügyvezető alelnöke elmondta, hogy a hurrikán különösen súlyos károkat okozott, hiszen a vihar Florida legfontosabb termelő vidékein csapott le, ahol a narancstermelés több mint 70%-a zajlik. Az időzítés is kedvezőtlen volt, mivel az érett gyümölcsök nagy részét érintette a szélvihar, amely jelentős mennyiségű termést sodort a földre. Az USDA szerint az amerikai narancstermelés a 2024-2025-ös szezonban 2,62 millió tonna lehet, ami 5%-kal alacsonyabb az előző évhez képest.
Az elmúlt 20 évben a floridai narancstermelés 92%-kal csökkent a természeti katasztrófák és a citrusfélék zöldje betegség miatt. Ez nem csak az Egyesült Államok problémája: Brazília, a világ legnagyobb narancstermelője, szintén küzd a kórral. A globális narancslépiacra gyakorolt hatás már érzékelhető, hiszen az ICE Futures amerikai tőzsdén a fagyasztott narancslé sűrítmény árai 53%-kal emelkedtek az idei évben, és a novemberi kontraktus 4,4%-kal drágult, fontonként 4.792 dolláron zárva.
Brett Friedman, a Winhall Risk Analytics vezető partnere szerint a floridai terméskiesés a szokásosnál nagyobb hatást gyakorolhat a globális piacra, mivel a kínálat egyre szűkösebb. A helyi gazdák azonban optimisták és rugalmasak, ahogyan Joyner hangsúlyozta: „A termelőink mindig képesek újjáépülni és továbblépni.”
Míg a Milton hurrikán okozta károkat még nem teljes mértékben mérte fel az USDA, várhatóan néhány hónapon belül újabb frissítéseket közölnek majd. Az ágazat előtt álló kihívások azonban nem újak, hiszen az elmúlt években ez már a harmadik nagyobb hurrikán, amely súlyosan érintette a floridai citruságazatot. A floridai termelők számára a helyreállítás hosszú távú kihívás marad, miközben a globális narancslépiacon a szűkös kínálat és az emelkedő árak továbbra is érzékeltetik hatásukat.
Kapcsolódó cikkeink
Mélyül a narancstermesztés válsága
Floridában a narancstermesztés újabb mélypontra jutott, mivel az ágazat egyre…
Tovább olvasom >Dráguló gyümölcslevek: Narancs és alma a középpontban
Az elmúlt hónapokban jelentős áremelkedés tapasztalható mind a narancs-, mind…
Tovább olvasom >10 százalékkal emelkedett a narancs ára
Az Európai Bizottság decemberi jelentése szerint az unió narancstermése 8…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >