A mezőgazdaság és az élelmiszeripar is nyerhet az Új Széchenyi Tervvel
Az egészségipar, a zöldgazdaság-fejlesztés, a vállalkozás-fejlesztés, a foglalkoztatási programok és a közlekedés-fejlesztés területén kínál alternatívát a mezőgazdaságnak az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) – mondta Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára egy hajdúszoboszlói konferencián. A program konkrét pályázatokkal és közvetett módon is lehetőséget nyújt az agráriumnak.
Egyebek mellett a kis és közepes élelmiszeripari és élelmiszer-feldolgozó vállalkozások, valamint a közvetlen értékesítést segítő helyi piacok számára is hirdettek pályázatot – emelte ki az államtitkár a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) által szervezett konferencián. A munkaintenzív ágazatok támogatását prioritásként kezelik – tette hozzá az MTI érdeklődésére. Szerinte a lehetőségek sokrétűek: a mezőgazdaságból élőknek is fontosak például a zöld energia beruházások, a hulladékgazdálkodás vagy a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, így az ÚSZT pályázatai ebben a szektorban is sikerre vihetők.
Sokszínű, több lábon álló mezőgazdaságra van szükség, ebben pedig kiemelt szerepet kell betölteniük a családi vállalkozásoknak, valamint a kis- és közepes vállalatoknak – hangoztatta. Az ágazat alapvető problémái között említette a vállalkozások jövedelmezőségének csökkenését, az agrárolló kinyílását, a növénytermesztésre és állattenyésztésre irányuló tudományos kutatásokra fordított költségek alacsony arányát. Megítélése szerint az elmúlt húsz évben nem történt lényeges változás ezeknek a problémáknak a kezelésében.
Az államtitkár szólt a tavalyi szélsőséges időjárás okozta károkról is: az ilyen helyzetek megfelelő kezelésére módosítottak a kárenyhítési törvényen, de az év végére megalkotják, és 2012-ben hatályba léptetik az új jogszabályt. Czerván György elmondta: a VM saját forrásai átcsoportosításával növelni fogja a jelenleg 4,2 milliárd forintos tartalékkal rendelkező kárenyhítési alapot, de konkrétumokat ennek mértékéről nem közölt – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >