A mezőgazdaság a legkevésbé eladósodott ágazat
A Magyar Nemzeti Bank szerint az elmúlt öt év alapján megállapítható, hogy a nemzetgazdaság összesített csődrátája a 2016. második negyedévi 2,1 százalékos értékkel az egyik legalacsonyabb mutatónak tekinthető. A mezőgazdaság továbbra is a legkevésbé eladósodott ágazatnak számított, a csődráta értéke a 2016. év eleji értékhez képest 0,2 százalékponttal növekedve 2,1 százalékon zárt 2016 második negyedévében ¬ olvasható az MNB friss elemzésében. A feldolgozóiparban a mutató ugyanezen időszakhoz képest 0,2 százalékpontot esve 2,3 százalék volt, így a nemzetgazdaság többi szakágazata között a második legalacsonyabb rátájú helyet foglalta el a mezőgazdaság után.
Az ágazati csődráta egy adott ágazatban csődeljárás alatt lévő és az egy évvel korábban működő társas vállalkozások százalékos arányát mutatja. A mutató értékelésével képet kaphatunk egy adott ágazat pénzügyi stabilitásának helyzetéről, illetve annak tendenciájáról. A 2014. évi szabályozásmódosítás csökkentette a fantomcégek létszámát, így a működésképtelen vállalkozások kiesése megemelte a csődráta értékét 2014 közepétől. A piac tisztulása után az egyes nemzetgazdasági ágazatoknál fokozatosan esett a ráta értéke. A 2015. és 2016. évi csökkenő tendenciájának hátterében a jövedelempozíciók javulása is áll, amit a kedvezményes hitelprogramok támogattak. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >K&H: kis pénzből nagy eredmény
Ki gondolná, hogy már havi néhány ezer forint félrerakásával is…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >