A mesterséges intelligencia városi felhasználásáról szóló mintaprojekt indul
Miskolcon valósul meg az első olyan magyarországi mintaprojekt, amely városi szinten demonstrálja a mesterséges intelligencia (MI) gyakorlati alkalmazását a közigazgatásban, a városirányításban és a közszolgáltatások fejlesztésében. A kezdeményezést Palkovics László kormánybiztos, Tóth-Szántai József polgármester és Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke jelentették be egy szerdai sajtótájékoztatón, amelyet különleges módon a város saját MI-avatárja, „M.I.SKOLC” nyitott meg.
Miskolc adatvezérelt várossá válna
Palkovics László, a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos elmondta: Miskolc az első olyan magyar nagyváros, amely hivatalosan is kezdeményezte, hogy a jövőben adatalapú döntéshozatali rendszerekre építse a városirányítást. „A városi cégek működése során keletkező adatok alkalmasak arra, hogy az önkormányzat az MI felhasználásával hatékonyabban megtervezze a település jövőjét, és rugalmasabban reagáljon az aktuális kihívásokra” – fogalmazott.
A kormánybiztos hangsúlyozta: az MI-alapú kormányzás része a 2020-ban elfogadott magyar mesterségesintelligencia-stratégia megújított változatának is. Ennek fontos elemei az adatvagyon szabályozása, az adatgazdaság elindítása, a technológiai háttér fejlesztése, valamint az átlátható és célzott támogatási rendszerek kialakítása.
Az MI nemcsak lehetőség, hanem közösségi eszköz is
A rendezvényen felszólaló Tóth-Szántai József polgármester szerint Miskolcnak a következő években újra kell definiálnia önmagát. „A cél, hogy az acélvárosból okosváros, a Bükk városa váljon, ahol az új gondolatok és technológiák meghatározzák a fejlődés irányát” – mondta.
Kiemelte, hogy az MI alkalmazása nem csupán innovációs kérdés, hanem a városüzemeltetés praktikus eszköze is lehet a közbiztonság fejlesztésében, a tömegközlekedés optimalizálásában vagy épp a közösségi szolgáltatások hatékonyságának növelésében. A városvezetés évente egyszer MI-konferenciát is tervez, ahol értékelik az elért eredményeket és kijelölik az új célokat.
Gábor Dénes Egyetem: tudásközpont a gyakorlat szolgálatában
A projekt megvalósításában kulcsszerepet játszik a Gábor Dénes Egyetem (GDE) Mesterséges Intelligencia Tudásközpontja (GDE-MIT), amely 2025. január 1-jén kezdte meg működését. Dietz Ferenc, az egyetem elnöke elmondta: céljuk, hogy kutatásokkal, fejlesztésekkel és tudásmegosztással segítsék az MI társadalmi és gazdasági integrációját.
„Az MI elterjedésével új utak nyílnak meg, amelyek nemcsak a vállalatok, hanem a helyi közösségek számára is hozzáadott értéket teremtenek” – hangsúlyozta Dietz. Hozzátette, a jövő egyik legfontosabb kérdése, hogy a technológiát miként tudjuk felelősen és közösségi célokra használni.
Állami és uniós háttér
Palkovics László arra is kitért, hogy a kormány az Európai Unió által nemrég elfogadott AI Act rendeletcsomaghoz igazítja a hazai szabályozást, és már zajlik a 2020-as MI-stratégia frissítése is. Ennek lezárása után egy olyan dokumentum születik, amely a következő évben irányt mutat az MI-alkalmazások hazai fejlesztéséhez és bevezetéséhez.
„Ha felelősen használjuk a technológiát, akkor annak nincsenek negatív részei, csak előnyei vannak” – fogalmazott a kormánybiztos.
Kapcsolódó cikkeink
Erős volt a turizmus első negyedéve – ágazati kitekintő
Bár márciusban 6%-kal elmaradt a turisztikai vendégforgalom a tavalyi szinttől,…
Tovább olvasom >Kollár Csaba: „Humanista vagyok, de nagyon szeretem az AI-t” – Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja
Kollár Csaba kibernetikus és jövőkutató szerint, akivel Krizsó Szilvia beszélgetett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >