A mesterséges intelligencia az oktatást is átformálja

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 02. 25. 09:21

Kihívás vagy segítség? Egy friss brit felmérés szerint a pedagógusok ugyan ismerik a generatív mesterséges intelligenciát (AI), de sokan egyáltalán nem használják, és hiányolják a technológia megismerésére irányuló képzéseket. Magyarországon ugyancsak gyerekcipőben jár még az eszköz használata az oktatásban, de egyre növekvő igény tapasztalható a tanárok részéről a platformmal kapcsolatos tudásra és a hatékony kezelés elsajátítására. A Yettel ProSuli programja ezért gyakorlatorientált online AI képzést indít tanároknak, akik nemcsak a technológia alapjait sajátíthatják el, hanem azt is megtanulhatják, hogyan használják a mesterséges intelligenciát óratervezésre vagy az adminisztráció megkönnyítésére. 

A mesterséges intelligencia (AI) az oktatás jövőjét átformáló egyik legjelentősebb technológia, amely alapjaiban változtatja meg a tanítási módszereket. A British Computer Society Angliában több mint 5000 középiskolai pedagógus bevonásával készített aktuális felmérése szerint a tanárok 67%-a először a ChatGPT nevű platformon keresztül találkozott a generatív mesterséges intelligenciával, ugyanakkor az eszközre sokan egyelőre inkább kihívásként, mint segítségként tekintenek. A kutatásból kiderült, hogy a pedagógusok közel kétharmada egyáltalán nem használ AI-t a mindennapi munkája során, és tízből mindössze négyen alkalmazzák csak rendszeresen arra, hogy ellenőrizzék a diákok házi feladatát vagy beadandóját. A felmérés arra is rávilágított, hogy a tanárok 84%-a nem változtatott értékelési módszerein a mesterséges intelligencia megjelenése óta, és sokuk hiányolja a megfelelő iránymutatást és képzéseket a rendszer használatával kapcsolatosan.

Segítőtárs az oktatásban – hiánypótló online képzés indul

A mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségei itthon is egyre inkább foglalkoztatják a pedagógusokat, azonban a visszajelzések szerint rengeteg tanár bizonytalan abban, hogyan vonja be támogató eszközként a technológiát mindennapi munkájába. A Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli ezért úgy döntött, hogy saját AI képzést indít, hogy megismertesse a tanárokat a generatív mesterséges intelligencia alapjaival, működésével és alkalmazási lehetőségeivel. A képzés során a pedagógusok megtanulnak órát tervezni az AI segítségével, valamint azt is, hogyan használják hatékonyan az eszközt például tananyagfejlesztésre vagy a mindennapi adminisztráció megkönnyítésére. A képzés során gyakorlatias módon sajátíthatják el, hogyan tegyenek fel megfelelő kérdéseket – ún. promptokat – az AI rendszereknek, hogy azok minél hatékonyabb segítséget nyújthassanak a munkához.

„A mesterséges intelligencia már nem a távoli jövő, hiszen itt van velünk az osztálytermekben, nekünk pedagógusoknak pedig meg kell tanulnunk alkalmazkodni ehhez az új helyzethez. A ProSuli új képzésének célja, hogy a tanárok magabiztosan és hatékonyan használják az AI eszközöket mindennapi munkájuk során. Nem egyszerűen egy új technológiát tanítunk, hanem olyan szemléletet adunk át, amivel az AI valódi segítőtárssá válhat az oktatásban”

– mondta Koren Balázs, a ProSuli szakmai vezetője.

A digitális tudást nemcsak megszerezni, hanem fejleszteni is szükséges

A 2015-ben indult ProSuli az elmúlt években meghatározó szereplővé vált a pedagógusok digitális felkészítésében. A program akkreditált képzése a digitális oktatási tapasztalatokra épülve folyamatosan fejlődik. Az Oktatási Hivatal által akkreditált 30 órás, 30 kreditpontot érő tanfolyam szemléletformáló jellegű, és nem csupán eszközhasználatot tanít, hanem a pedagógiai módszertan fejlesztésére is hangsúlyt helyez. Évi 150 tanár végezte el a képzést az elmúlt három évben, és közel ezer pedagógus regisztrált az elmúlt 10 évben a prosuli.webuni.hu felületen a videós tananyag formájában elérhető képzésekre, amelyek révén nem csupán digitális tudást, hanem az azokat naprakészen tartó készségeket is szerzett. A ProSuli célja, hogy a generatív mesterséges intelligencia használatára épített friss képzése révén új szintre emelje a magyar oktatásban résztvevő pedagógusok és iskolák digitális tanulási lehetőségeit.

Az első online AI képzést 2025. április 4-én tartják, a jelentkezési határidő március 28. Jelentkezni ezen a felületen lehet.

Kapcsolódó cikkeink