A megújuló energia és az ingatlanfejlesztés húzza a zöldhiteleket

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 04. 14. 10:43

A Magyar Nemzeti Bank nemrég megjelent 2024-es adatai szerint a teljes vállalati, önkormányzati és lakossági kihelyezett zöldhitel volumene majdnem elérte az 1300 milliárd forintot. A hitelek több mint négyötöde vállalatokat és önkormányzatokat finanszírozott, a legnagyobb növekedést a megújuló energia és az ingatlanfejlesztési projektek mutatták. A lakossági zöldhitelek szegmense viszont könnyen elérhető állami támogatások híján lassabban, 26 százalékkal nőtt 242 milliárd forintra.

Jelentős növekedés a zöld vállalati és önkormányzati hitelezésben

A vállalati és önkormányzati szektorban a zöld célokat szolgáló bruttó hitelállomány egy év alatt 673 milliárd forintról 1055 milliárdra nőtt, ami 56,7 százalékos bővülést jelent. A növekedés leginkább a belföldi hitelfelvevők körében volt jelentős, ahol a bruttó állomány 64 százalékkal emelkedett.

A vállalati és önkormányzati zöld hitelezés bővülését 2024-ben továbbra is két fő szegmens vezette: a belföldi megújulóenergia-projektek és a belföldi ingatlanfinanszírozás. A megújulóenergia célú hitelek tőketartozása egy év alatt több mint 136 milliárd forinttal, 297,8 milliárdról 433,9 milliárd forintra emelkedett. Az ingatlanfinanszírozás még ennél is dinamikusabban nőtt: a 2023 végi 63,6 milliárd forint után 2024 végére elérte a 197,4 milliárd forintot, ami több mint háromszoros növekedést jelent.

A K&H a zöldhitelek piacának ötödét kezeli

„A K&H Csoport a magyar zöld finanszírozási piac egyik vezető szereplőjévé vált: mind a vállalati, mind a lakossági zöld hitelek terén több mint 20 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik. A K&H vállalati zöldhitel-kihelyezés elérte a 128 milliárd forintot. 2024-ben 12 milliárd forint zöld lakáshitelt folyósított, ami a teljes lakáshitel-kihelyezés 6 százaléka.

– ismertette a bank piaci adatait Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.

A K&H által kezelt zöldhitelek teljes összege 2023 és 2024 között majdnem megduplázódott, átlépve az 1 milliárd eurós határt is.
A K&H a vállalati szektorban számos zöld finanszírozási programban vesz részt, így több hitelszerződésük is megfelel az Európai Unió környezetvédelmi szabályainak (EU Taxonómia) is. Ezen felül a vállalati zöld hitelportfóliójuk jelentős része teljesíti a Magyar Nemzeti Bank zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjának feltételeit is. A bank hiteltermékei között megtalálhatók a Széchenyi Kártya Program és az EXIMBANK zöld beruházási hiteltermékei is.

A vállalati hitelportfólió fenntarthatósági szempontú irányításához a K&H szigorú belső szabályokat és kockázati sztenderdeket alkalmaz. Az ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) szempontokat is beépítették a bank hitelezési politikájába, biztosítva, hogy a fenntartható beruházások előtérbe kerüljenek.

Lakáscélú zöldhitelek: feleakkora növekedés

A jegybank tavalyi adatai szerint a lakáscélú zöld hitelek állománya is folyamatosan növekszik. A fennálló tőketartozás alapján számolt lakáscélú állomány 191,7 milliárdról 242 milliárd forintra emelkedett, ami több mint 26 százalékos éves növekedést jelent.

A zöld lakáshitelek kamatkedvezményekkel segítik az ügyfeleket abban, hogy fenntarthatóbb otthonokat vásároljanak vagy korszerűsítsenek. A lakossági zöldhitelezés lassan nő, a tapasztalatok szerint könnyen elérhető vissza nem térítendő központi támogatás híján a bank által adott kedvezmények nem hatnak elég ösztönzően a felújításokra szánt hitelfelvételekre.

A K&H jelzáloghitel portfólió egy része megfelel az MNB zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjának, amit rendszeresen jelent a jegybank felé. Az energetikai tanúsítvány kötelező bekérése minden új hiteligényléshez 2022 januárjától biztosítja, hogy a bank megfelelő adatokkal rendelkezzen ahhoz, hogy megállapítsa, hogy egy adott hitel zöldnek minősíthető-e, vagy sem.

Kapcsolódó cikkeink