A mediterrán étrend előnyei

Szerző: trademagazin Dátum: 2009. 07. 08. 00:04

A mediterrán országokban végzett tanulmányokból megállapítható, hogy a mediterrán étrend erősíti az immunrendszert, csökkenti a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.

A mediterrán népek étkezési szokásaiban sokszor egy országon belül is  különbségek vannak, ennek ellenére a mediterrán étrend közös jellemzőkkel rendelkezik: rendkívül alacsony a telített és a transzzsírsav, valamint a koleszterintartalom. Optimális mennyiségű az egyszeresen telítetlen és a többszörösen telítetlen zsírsavak jelenléte, az állati és növényi eredetű fehérjék fogyasztása.
Az étrend váza növényi eredetű táplálékokból áll: gabonafélék, száraz hüvelyesek, diófélék, friss, nyers zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök. A húsfogyasztásra jellemző a tengeri halak gyakori fogyasztása, míg vörös hús, tej, tejtermékek, tojás  mérsékeltebb mennyiségben kerül az asztalra. Állati eredetű zsírt nem használnak, főzéshez, sütéshez, ízesítéshez növényi olajféléket alkalmaznak (olíva-, napraforgó-, repceolaj). Az állati eredetű zsírok az étrendben szinte kizárólag húsokból, tejből és tejtermékekből származnak. A fűszerek felhasználása rendkívül változatos. A könnyű borok napi mérsékelt fogyasztásának is pozitív hatása van.
Az étrend összes fehérjetartama 15-20 százalék (főként növényi eredetű fehérjeforrásokból).  A napi energia 50-55 százalékát alkotják a szénhidrátok, elsősorban a teljes kiőrlésű gabonákból, zöldség- és főzelékfélékből, gyümölcsökből.  A napi átlagos rostfogyasztás 30-40 g között van, mely sokkal magasabb, mint a többi európai országban. A mediterrán étrend körülbelül 25-40 százalék zsiradékot tartalmaz, ez nem mondható zsírszegény táplálkozásnak. Ennek forrásai az olíva-, repce-, napraforgóolaj, olajos magvak és a diófélék – írja az Origo.

Kapcsolódó cikkeink