A második hullám egyelőre nincs korlátozó hatással életünkre
A havonta 1.000 felnőttkorú magyar állampolgár személyes megkérdezésével zajló Ipsos Omnibusz kutatássorozat eredményei alapján a tavaszi, első hullámhoz képest kevésbé óvatosak a vírus elleni védekezésben a magyarok. A maszkviselésen túl minden területen lazult a fegyelem.
A kutatócég még a maszkviselési szabályok szigorítása előtt mérte meg azok használatát a teljes lakosság körében, és enyhe visszaesést tapasztalt az előző hónaphoz képest. A szeptemberi kutatás során 83%-os országos szájmaszkviselési arányt mért az Ipsos, ami ugyanakkor továbbra is jelentős javulást jelent a tavaszi értékekhez képest.
ÁBRA: Az alábbi tevékenységek közül melyik igaz Önre? (felnőtt lakosság bázisán, N=1.000 fő / hónap)
A második hullám hatása életünkre
A maszkviselésen, a gyakori kézmosáson és a kézfogások kerülésén túl minden egyéb területen a járvány előtti állapotba mutató visszarendeződés látszik, az újra növekvő esetszámok ellenére is.
ÁBRA: Az alábbi tevékenységek közül melyik igaz Önre? – COVID tavaszi és őszi hullámának összevetése (felnőtt lakosság bázisán, N=1.000 fő / hónap)
A két hullám összehasonlítása
A kutatás eredményei szerint a nők alaposabbak kézmosásban (87% vs. 81%) és nagyobb arányban kerülik a másokkal való kontaktust, mint a férfiak (34% vs. 26%). A férfiak ezzel párhuzamosan távolabb tartják magukat a tömegközlekedéstől (47% vs. 41%). A 30 év alatti felnőttek az átlagnál bátrabban mennek közösségbe, de az alapvető óvatossági intézkedéseket, így a maszkviselést (87%) vagy a gyakori kézmosást ők is betartják (81%).
Az ország közigazgatási régiói közül Nyugat-Dunántúl lakossága kerüli legnagyobb mértékben a kézfogást (85%) és kiemelkedő arányban a tömegközlekedést is (59%). A dél- és nyugat-dunántúli szülők az átlagnál szigorúbban tartják távol gyermekeiket a közösségi tevékenységektől (20% és 19%), ezzel összefüggésben számukra okozna leginkább gondot az iskolák újbóli bezárása is.
A fővárosiak számára kevésbé megkerülhető a tömegközlekedés használata. Budapest lakossága általánosságban is mobilabb, bátrabban megy közösségbe, de élen jár a védekezésben, kiemelten a védőmaszkok viselésében (95%).
ÁBRA: Az alábbi tevékenységek közül melyik igaz Önre? (a budapesti lakosság bázisán, N=171 fő)
Budapest lakossága
Az Ipsos havi rendszerességű Capibusz kutatása már 2005 óta áll ügyfeleink rendelkezésére, egyszerű, rugalmas és költséghatékony döntéstámogató megoldásokat kínálva megrendelőinek. Az eredmények reprezentálják a hazai 18 éven felüli magyar népességet a legfontosabb társadalmi-demográfiai mutatók (így életkor, nem, iskolai végzettség, lakóhely szerinti régió, településtípus) szerint.
Kapcsolódó cikkeink
Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >Közel 6 milliárd euró bírság a GDPR óta
2024-ben az uniós adatvédelmi hatóságok összesen 1,2 milliárd euró bírságot…
Tovább olvasom >Mindent elhisznek a fiatalok a mesterséges intelligenciának
A Z generációs fiatalok körében szinte mindenki használja a mesterséges…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >