A második hullám egyelőre nincs korlátozó hatással életünkre
A havonta 1.000 felnőttkorú magyar állampolgár személyes megkérdezésével zajló Ipsos Omnibusz kutatássorozat eredményei alapján a tavaszi, első hullámhoz képest kevésbé óvatosak a vírus elleni védekezésben a magyarok. A maszkviselésen túl minden területen lazult a fegyelem.
A kutatócég még a maszkviselési szabályok szigorítása előtt mérte meg azok használatát a teljes lakosság körében, és enyhe visszaesést tapasztalt az előző hónaphoz képest. A szeptemberi kutatás során 83%-os országos szájmaszkviselési arányt mért az Ipsos, ami ugyanakkor továbbra is jelentős javulást jelent a tavaszi értékekhez képest.
ÁBRA: Az alábbi tevékenységek közül melyik igaz Önre? (felnőtt lakosság bázisán, N=1.000 fő / hónap)
A második hullám hatása életünkre
A maszkviselésen, a gyakori kézmosáson és a kézfogások kerülésén túl minden egyéb területen a járvány előtti állapotba mutató visszarendeződés látszik, az újra növekvő esetszámok ellenére is.
ÁBRA: Az alábbi tevékenységek közül melyik igaz Önre? – COVID tavaszi és őszi hullámának összevetése (felnőtt lakosság bázisán, N=1.000 fő / hónap)
A két hullám összehasonlítása
A kutatás eredményei szerint a nők alaposabbak kézmosásban (87% vs. 81%) és nagyobb arányban kerülik a másokkal való kontaktust, mint a férfiak (34% vs. 26%). A férfiak ezzel párhuzamosan távolabb tartják magukat a tömegközlekedéstől (47% vs. 41%). A 30 év alatti felnőttek az átlagnál bátrabban mennek közösségbe, de az alapvető óvatossági intézkedéseket, így a maszkviselést (87%) vagy a gyakori kézmosást ők is betartják (81%).
Az ország közigazgatási régiói közül Nyugat-Dunántúl lakossága kerüli legnagyobb mértékben a kézfogást (85%) és kiemelkedő arányban a tömegközlekedést is (59%). A dél- és nyugat-dunántúli szülők az átlagnál szigorúbban tartják távol gyermekeiket a közösségi tevékenységektől (20% és 19%), ezzel összefüggésben számukra okozna leginkább gondot az iskolák újbóli bezárása is.
A fővárosiak számára kevésbé megkerülhető a tömegközlekedés használata. Budapest lakossága általánosságban is mobilabb, bátrabban megy közösségbe, de élen jár a védekezésben, kiemelten a védőmaszkok viselésében (95%).
ÁBRA: Az alábbi tevékenységek közül melyik igaz Önre? (a budapesti lakosság bázisán, N=171 fő)
Budapest lakossága
Az Ipsos havi rendszerességű Capibusz kutatása már 2005 óta áll ügyfeleink rendelkezésére, egyszerű, rugalmas és költséghatékony döntéstámogató megoldásokat kínálva megrendelőinek. Az eredmények reprezentálják a hazai 18 éven felüli magyar népességet a legfontosabb társadalmi-demográfiai mutatók (így életkor, nem, iskolai végzettség, lakóhely szerinti régió, településtípus) szerint.
Kapcsolódó cikkeink
A magyarok háromnegyede jól ismeri az AI-t – derült ki az Ipsos globális felméréséből
Az Ipsos 2024-es AI Monitor jelentése átfogó képet nyújt arról,…
Tovább olvasom >Több tájékoztatás kell az ESG-előírásokról a magyar kkv-k számára
Bár az idei évben bevezetett ESG szabályozás egyelőre csak a…
Tovább olvasom >AI-jelölést szeretnének a fogyasztók az élelmiszercímkéken
Egy friss felmérés szerint a fogyasztók 83%-a úgy véli, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >