A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a Túlfogyasztás Napja – ez az a dátum, amikor az emberiség feléli a Föld idei évre jutó természeti erőforrásait. Magyarországon ez a nap már május 31-én eljött volna, ha mindenki úgy élne, mint a magyarok. Összehasonlításként: ha katari fogyasztással élne mindenki, akkor lenne a leghamarabb a Túllövés Napja, már február 6-án, Uruguayt követve viszont egészen december 17-ig elegendő lenne az, amit a bolygónk nyújtani tud nekünk.A jelenlegi globális túlfogyasztás alapján 22 évnyi ökológiai adósságot halmoztunk fel bolygónk rovására.
A Föld jelenleg 80%-kal gyorsabban használja a természeti erőforrásait, mint ahogyan azok meg tudnának újulni — ez olyan, mintha 1,8 Földre lenne szükségünk a jelenlegi életmódunk fenntartásához. Az 1970-es évek eleje óta 22 évnyi ökológiai adósságot halmoztunk fel. Azaz, ha a túlfogyasztást teljes mértékben vissza lehetne fordítani, akkor is 22 évre lenne szükség, hogy a bolygó regenerálni tudja magát.
Digitális önmérséklet: a 21. század környezetvédelme
A globális Túlfogyasztás Napja évről évre egyre korábban jön el, ezért pedig nem kis részben felelős a digitális életvitelünk. A túlfogyasztás napját ugyanis a szén-dioxid kibocsátás csökkentésével lehetne a leghatékonyabban kitolni, ehhez pedig nagy mértékben hozzájárul az energiafelhasználás. A fotók, videók, adatközpontok és a mesterséges intelligencia használata egyre nagyobb energiaigénnyel jár, ezzel pedig hatalmas ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után.
A legtöbb ember nem gondol bele, hogy az okoseszközök és az internet használata mekkora környezeti terhelést jelent. A digitális tér ugyan láthatatlan, a felhő, az online tárolás és egyre inkább az AI mind hatalmas adatközpontokban történik, ezek energiaigénye pedig már most is komplett országok teljes éves fogyasztásával vetekszik.
“A digitális tudatosság nem technikai tudás kérdése, hanem figyelem és önfegyelem. Egyre inkább elengedhetetlen lesz, hogy ne csak a műanyag használatunk vagy a közlekedési preferenciáink terén legyünk tudatosak, hanem a digitális szokásaink ügyében is. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a digitális élet rendszerezése nemcsak a Földnek jó, de a mentális egészségünknek is jót tesz.
Mindenkit bíztatok arra, hogy gondolja meg, milyen emlékeket szeretne megosztani ismerőseivel vagy megőrizni a jövőnek, mert minden pixelnek ára van. A tudatos odafigyelés, ökokógiai lábnyomunk szűkítése egyaránt könnyebben megy, ha egymást támogatva, összefogva csináljuk, például a Tudatos Vásárlók Egyszerűbb élet ÖkoKöreiben” – magyarázza Andacs Noémi a Tudatos Vásárlók Egyesületének programvezetője.
Erre még a tudatos fogyasztók sem gondolnak
A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemrég arról kérdezte követő táborát, szoronganak-e az AI lábnyomuk miatt. Néhány nap alatt közel 200-an válaszoltak: a tudatosabb fogyasztók több mint fele (57%) válaszolt úgy, hogy eddig nem gondolt bele internetes aktivitásának környezeti árába.
Hogyan csökkenthetjük a lábnyomunkat?
A Tudatos Vásárlók Egyesülete a tudatosvasarlo.hu-n választ ad a további kérdésekre is:
- Mekkora a felhőszolgáltatások áramfogyasztása és mi várható?
- Mi fogyaszt többet: a Chat GPT vagy egy AI összegzés nélküli Google-keresés?
- Mit jelent a mesterséges intelligencia fejlődése a világ energiafogyasztását tekinve?
- Erre milyen “megoldással” reagálnak a techóriások?
- Mennyi víz kell egy 100 szavas AI-szöveg generálásához?
- Mit tehetünk tudatos felhasználóként? Tippek a digitális-karbonlábnyom csökkentéséhez.
Kapcsolódó cikkeink
WWF Magyarország: Magunkkal és a természettel is harmóniában élhetünk, ha tudatosabban fogyasztunk
Idén augusztus 1-jére esik a túlfogyasztás napja – ez a…
Tovább olvasom >Tesco-WWF együttműködés az egészséges élelmiszer-fogyasztásért és az ökológiai lábnyom csökkentéséért
Idén július 29-re esik a túlfogyasztás világnapja, amely vészcsengőként figyelmeztet…
Tovább olvasom >
WWF: Magyarország már elérte a túlfogyasztás napját
Magyarország elérte a túlfogyasztás napját: ha a világon mindenki úgy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tarja, vizes törölköző, trükkök – így grillez a magyar!
Dübörög a nyár, a grillsütők folyamatosan dolgoznak, és a magyar…
Tovább olvasom >Préda Máté a DODO új magyarországi vezetője
Az utolsó kilométeres, okoslogisztikai szolgáltatásokat kínáló DODO Préda Mátét bízta…
Tovább olvasom >Szobaszervíz helyett ételrendelés – házhoz megy a lángos
Egyre több turista rendel ételt a szállására a foodora nemzetközi…
Tovább olvasom >