A Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek biztonságosak
A Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek teljesen biztonságosak és azok is maradnak a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően – mondta az agrárminiszter a Facebook oldalára feltöltött videójában vasárnap.

Nagy István rámutatott, az afrikai sertéspestis kapcsán jól látszik, hogy a szervezett, összefogott fellépés milyen eredményeket képes elérni (Fotó: drnagyistvan.hu)
Nagy István közölte, a haszonállatoknál a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis, a kiskérődzők pestise és most a ragadós száj- és körömfájás vírusa okoz nagyon komoly veszélyeket és gazdasági károkat. Jelezte ugyanakkor, hogy az elmúlt években tudatosan segítették az állattartókat a járványok és az állatbetegségek megelőzésében. Az eddigi intézkedések között említette, hogy évi 12 milliárd forintot fordítanak például a szarvasmarha, a sertés, a baromfi vagy a kiskérődzők esetében a mintavétel, a laboratóriumi diagnosztikai vizsgálatok a gyógykezelés vagy az immunizálás költségeinek támogatására. Kiemelte, hogy a vidékfejlesztési programban 2336 állattartótelep épült vagy újult meg, a pályázati felhívások pedig magukban foglalták az állathigiéniai technológiai fejlesztéseket is.
A technológiai megoldások kiterjednek a fertőző betegségek behurcolási kockázatának, illetve telepen belüli terjedésének csökkentésére.
Nagy István rámutatott, az afrikai sertéspestis kapcsán jól látszik, hogy a szervezett, összefogott fellépés milyen eredményeket képes elérni, „hiszen mind a mai napig sikerült megvédeni a házisertés állományt a betegségtől”. „Mindezt úgy tudjuk felmutatni, hogy az elmúlt három év során hazánk tiltakozásának ellenére is az állategészségügyi intézkedések uniós támogatási aránya több mint 50 százalékkal csökkent” – jelentette ki a miniszter. Kitért arra is, hogy a tavaly kiírt, állattartó telepek fejlesztéséhez kapcsolódó pályázatoknál kiemelt figyelmet fordítottak a járványvédelmi beruházások támogatására. Ennek köszönhetően mintegy 1400 beruházás valósulhat meg. „Ne feledjük, a járványvédelmi intézkedések keretei között az állatok leölése, az állati tetemek ártalmatlanítása, a szükséges berendezések, a fertőzött anyagok megsemmisítése és a fertőtlenítés költségeit a magyar költségvetés biztosítja” – mondta el Nagy István a közösségi oldalra feltöltött videójában.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Búzából nem a rekordtermés, hanem a magas minőség számít idén
Országszerte emelkedett a kalászosok aránya a vetésterületben, viszont Dél- és…
Tovább olvasom >Magyar gazdák a modern technológiák nyomában: új irányok és kihívások a mezőgazdasági gépgyártásban
A magyar mezőgazdaságban egyre inkább teret nyernek a korszerű, fenntartható…
Tovább olvasom >Kalcium-nitráttal az időjárás okozta bizonytalanság ellen – hazai fejlesztés a növények szolgálatában
A sikeres növénytermesztéshez elengedhetetlen a megfelelő talajművelés és a növényállomány…
Tovább olvasom >További cikkeink
Semsei Rudolf : Nálam mindig a vendég az első!
A Vakvarjú éttermek, a Dobay cukrászdák és a Budapest Party…
Tovább olvasom >K&H: a nyuszi mellé pénzügyi tudatosság is kerülhet a kosárba
A húsvét az egyik olyan alkalom, amelyet gyerekünnepnek is nevezhetünk,…
Tovább olvasom >