A magyarok többsége nem az ünnepek alatt hízik meg

Szerző: Trademagazin Dátum: 2023. 12. 19. 10:46

Jönnek az ünnepek, a legtöbb háztartásban megszokott menüsort tesznek ilyenkor az ünnepi asztalra. Sokan már előre legyintenek, mekkora súlyfelesleggel zárják majd a decembert. A dietetikus szerint azonban az egészséges táplálkozás jegyében nem kell semmiről lemondani, ha szeretnénk elkerülni a felesleges kilókat, de nem árt, ha betartunk az ünnepek alatt is néhány aranyszabályt.

Dr. Takács Hajnalka

Dr. Takács Hajnalka szerint tudatosság nélkül nincs egészséges életmód, ugyanakkor azt is fontos tisztázni, hogy a legtöbb magyar nem a decemberi ünnepek alatt szedi fel súlyfeleslege nagy részét. Mégis van szerinte megoldás arra, hogy karácsony és szilveszter után se kelljen bűntudattal megállni a ruhásszekrény előtt. Tíz tipp a dietetikustól, hogy jókat együnk, de a tükör és a mérleg se legyen jövőre az ellenségünk!

  1. Ha karácsonykor aszerint szedünk a tányérra, amit a szemünk kíván, jól tesszük! Ugyanakkor az ünnepek után figyeljünk arra, hogy először az egészségünknek kedvezzünk! Ami a legtöbbeknél hiányzik, vagy nagyon kevés, az a főétkezésre fogyasztott zöldség. Az ünnepek után legyen ez az első, ami a tányérra kerül. 
  2. Étkezzünk lassan, hogy legyen ideje a szervezetnek jelezni, jóllakott és nincs szüksége több ételre. A többlet kalóriabevitel megakadályozására szedjünk a tányérra először kevesebb ételt. 
  3. Élvezzük a finom falatokat és éljük meg a pillanatot az év egyik legszebb időszakában. Ne érezzünk evés közben bűntudatot.
  4. Mindig maradjunk hidratáltak, hiszen a folyadékbevitel segíti az emésztést. Tévhit, hogy a szénsavas víz káros: ha nincs olyan betegségünk, amely esetén kerülni kell az ilyen italokat (pl. reflux), nyugodtan lehet ezt választani.
  5. A megfelelő folyadékfogyasztás azért is fontos, mert segít a teltségérzet elérésében és megelőzni a túlevést. 
  6. Az elfogyasztott folyadék lehetőleg hozzáadott cukortól mentes legyen és ha alkoholt is fogyasztunk, tegyük azt mértékletességgel. Az alkoholnak ugyanis magas a kalóriatartalma, étkezés előtt elfogyasztva ráadásul megnöveli az étvágyat és később jelentkezik a teltségérzet. Nem árt, ha tudjuk, hogy 1 dl sör 40-50 kalóriát, 1 dl száraz bor 60-70 kalóriát, 1 dl édes bor vagy pezsgő 80-100 kalóriát, 1 dl pálinka 200-300 kalóriát, a likőrfélék pedig akár 400-500 kalóriát is tartalmaznak.
  7. A karácsonyi étkezések többnyire nem a mértékletességről szólnak. A legtöbb fogás azonban 1-1 alapanyag lecserélésével (pl. zabliszt, zsírszegény túró, cukormentes csokoládé stb.) egészségesebb és jobban támogatja a normál testsúly elérését, illetve megtartását. Édességet is lehet enni, de tegyük ezt bűntudat nélkül, okosan. Ha nem tudjuk, hogy kezdjünk hozzá, számos olyan mintaétrend lelhető fel az interneten, amelyet szakember állított össze, éppen ezért megfelelően segíti a tudatos étkezést. 
  8. Vannak olyan sütemények, amiket nem lehet diétássá tenni, mert elvesztik a karakterüket. Ilyen a zserbó is: a dió és a csokimáz a tetején kalóriadús. Ha ezeket kispórolnánk, más süteményt kapnánk és nem lenne meg a várt ízélmény. Azonban a mákos guba számos ponton tehető kalóriaszegényebbé úgy, hogy nem csorbul a megszokott ízvilág. Teljes kiőrlésű kifliből, édesítőszerrel felturbózott mákkal, mandula- vagy kókuszos itallal, hozzáadott cukortól mentes vaníliapudinggal felére csökkenthetjük egy adag mákosguba energiatartalmát.
  9. Miután befejeztük az étkezést, szedjük le a megterített asztalról a sok finomságot. Ha folyamatosan csábításnak vagyunk kitéve és bármikor megkívánhatja a szem az ételt, könnyebben engedünk az extra kalóriáknak.
  10. Ha kiadósabbra sikerült az ebéd vagy a vacsora, ideális program lehet egy közös séta kényelmes tempóban. A friss levegőn végzett mozgásnak egyébként is jótékony hatásai vannak.

 

Kapcsolódó cikkeink