A magyarok a Covidtól kevésbé, az inflációtól annál inkább tartanak
Az Ipsos What Worries the World kutatássorozata feltárta, hogy a tavaly novemberben megforduló trend eredményeként újra a koronavírus foglalkoztatja legjobban a világ lakosságát, megelőzve a listán a szintén erősödő, és rekord magasságban levő inflációs félelmeket. A magyarok a Covid új variánsaitól kevésbé, az inflációtól annál inkább tartanak.
Az évtizedes múltra visszatekintő, havonta körülbelül 20.000 lakos véleményét összegző reprezentatív nemzetközi vizsgálat rámutat: a világ lakosságának harmadát aggasztja a pandémia újraéledése (35%). Az infláció problémája a hetedik helyre került globális szinten januárban (a vizsgált 28 ország ötöde a legfőbb veszélyek közt említi), ám Magyarországon előrébb található a sorban a pénzromlás, mint a világjárványtól való félelmek (26% vs. 23% említés).
Hazánkban a korrupcióval (48%), illetve a szegénységgel és egyenlőtlenséggel kapcsolatos aggályok (38%) változatlanul erősebbek, mint bármi más fenyegetettség, ezzel (Lengyelországgal karöltve) az európai és világátlagtól jelentősen eltérő eredményekkel jellemezhető a magyarok hangulata.
Az óév utolsó hónapjában a magyar felnőtt lakosság mintegy 15%-a kapott vakcinát az Ipsos másik havi rendszerességű mérése, a hazai Covid-19 kutatása szerint, amivel az oltatlanok aránya rekord alacsony szintre esett (23%), és elmondható, hogy összességében erősödött az ország átoltottsága. A negyedik megbetegedési hullám, és az ezzel kapcsolatban hozott kormányzati intézkedések eredményeként a három hónapnál frissebb oltással rendelkező lakosok aránya dinamikus növekedés után 41%-on áll a 2022-es év elején.
ÁBRA: A három hónapnál frissebb oltással rendelkező lakosok arányának alakulása (felnőtt lakosság bázisán, N=1.000 fő / hónap)
A személyes védekezési módok vizsgálata nem mutat változást januárban sem, ötből négy magyar legalább alkalomszerűen visel szájmaszkot (80% említés), háromból ketten fenntartják a gyakori kézmosás gyakorlatát (66%).
ÁBRA: Az alábbi tevékenységek közül melyik igaz Önre? (felnőtt lakosság bázisán, N=1.000 fő / hónap)
Ami a korlátozások feloldását illeti, a magyarok többsége márciusi, vagy későbbi időpontot valószínűsít, ugyanakkor az Ipsos Covid-19 kutatássorozatának történetében soha nem mért magasságban van a bizonytalanok (26%), és azok aránya, akik szerint már soha nem tér vissza a teljes szabadság (28%).
ÁBRA: Az Ön véleménye szerint mikor érhetnek véget Magyarországon a korlátozó intézkedések, és térhet vissza minden a korábbi rendbe? (a felnőtt lakosság bázisán, N=1.000 fő)
Az Ipsos havi rendszerességű Omnibusz kutatásának eredményei reprezentálják a hazai 18 éven felüli magyar népességet a legfontosabb társadalmi-demográfiai mutatók (így életkor, nem, iskolai végzettség, lakóhely szerinti régió, településtípus) szerint. A kutatócég 2020. április óta bővülő Covid-19 adatbázisa, illetve az abból készült – akár egyedi, konkrét ügyféligényre szabott – elemzések megvásárolhatók. Részletekért keresse szakértőinket!
Kapcsolódó cikkeink
Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Táskás szem és kopár fa – ezek az idei év emoji trendjei
Egy szív, egy nevető arc vagy egy szikra – néha…
Tovább olvasom >Magyarország bízik az AI-ban
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Új lendület a vidéki vállalkozásoknak: kamatmentes hitellel segít a kormány
Július 15-től új lehetőséggel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram:…
Tovább olvasom >