A magyar vállalkozások versenyképessége múlhat az ESG-megfelelőségen
A fenntarthatóság ma már nem csupán egy divatos téma, hanem a gazdálkodó szervezetek 21. századi jövőjének meghatározó ügye is. Az egyre súlyosbodó globális éghajlati jelentések már minden gazdasági szereplőt érintenek, és így a fenntarthatósági fordulat elkerülhetetlenné vált. A vállalati környezetben az ESG (Environmental, Social, Governance) szempontok határozzák meg a fenntartható működést, és ezeknek való megfelelés a jövőben nem csak kötelezettség lesz, hanem a versenyképesség alapvető eleme.
Az európai uniós előírások határozzák meg a fenntarthatóság kereteit, és Magyarország az egyik első olyan ország, amely válaszolt a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati társadalmi felelősségvállalás kérdéseire. A Parlament 2023. december 12-én elfogadta az ESG-megfelelőséget szabályozó törvényjavaslatot. Ennek értelmében a nagyvállalatoknak és a tőzsdén jegyzett cégeknek át kell értékelniük tevékenységüket az ESG szempontok alapján, és éves jelentést kell készíteniük olvashatjuk a vg.hu-n.
A KKV-k 2026-ig még mentesülnek a kötelezettségek alól, de a beszállítói láncokban résztvevők már most szembesülnek az adatszolgáltatási kötelezettséggel. A nagyvállalatoknak fejlesztési stratégiát kell készíteniük, figyelembe véve beszállítóikat és termékeik teljes életciklusát.
Az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. vállalta a feladatot az ESG-re történő felkészítés támogatására. Támogatási programjában ESG tanácsadók képzését és oktatását valósítja meg, továbbá nyilvántartást vezet az ESG tanácsadók intézményeiről. Az ESG-megfelelőség egyre fontosabb szerepet játszik a vállalkozások versenyképességében, és azok, akik időben alkalmazkodnak, számos előnyt élvezhetnek a piacon és a finanszírozás terén.
A magyar vállalkozásoknak fel kell ismerniük, hogy az ESG-szempontoknak való megfelelés a versenyképességük alapvető része. Az ESG-követelményeknek való megfelelés átláthatóságot teremt, hozzájárul a hosszú távú értékteremtéshez, és hatással van a finanszírozásra és a piaci pozícióra. Az ESG-megfelelőség nem csupán egy kötelezettség, hanem az üzleti siker kulcsa, és lehetőséget teremt a fenntartható gazdasági fejlődésre.
Kapcsolódó cikkeink
Nem a piac vezérli elsősorban a zöld vállalati döntéseket itthon
A hazai vállalatok fenntarthatósági stratégiáit és beruházásait legerősebben nem piaci…
Tovább olvasom >Európa éléskamrája sivataggá válhat
Spanyolország mára Európa vezető zöldség- és gyümölcstermelője lett, de agrársikereit…
Tovább olvasom >Javult a kkv-k optimizmusa a közterhek kapcsán az év első negyedében
Hat százalékponttal csökkent azon cégvezetők aránya, akik szerint a következő…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >