A magyar vállalkozások versenyképessége múlhat az ESG-megfelelőségen
A fenntarthatóság ma már nem csupán egy divatos téma, hanem a gazdálkodó szervezetek 21. századi jövőjének meghatározó ügye is. Az egyre súlyosbodó globális éghajlati jelentések már minden gazdasági szereplőt érintenek, és így a fenntarthatósági fordulat elkerülhetetlenné vált. A vállalati környezetben az ESG (Environmental, Social, Governance) szempontok határozzák meg a fenntartható működést, és ezeknek való megfelelés a jövőben nem csak kötelezettség lesz, hanem a versenyképesség alapvető eleme.
Az európai uniós előírások határozzák meg a fenntarthatóság kereteit, és Magyarország az egyik első olyan ország, amely válaszolt a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati társadalmi felelősségvállalás kérdéseire. A Parlament 2023. december 12-én elfogadta az ESG-megfelelőséget szabályozó törvényjavaslatot. Ennek értelmében a nagyvállalatoknak és a tőzsdén jegyzett cégeknek át kell értékelniük tevékenységüket az ESG szempontok alapján, és éves jelentést kell készíteniük olvashatjuk a vg.hu-n.
A KKV-k 2026-ig még mentesülnek a kötelezettségek alól, de a beszállítói láncokban résztvevők már most szembesülnek az adatszolgáltatási kötelezettséggel. A nagyvállalatoknak fejlesztési stratégiát kell készíteniük, figyelembe véve beszállítóikat és termékeik teljes életciklusát.
Az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. vállalta a feladatot az ESG-re történő felkészítés támogatására. Támogatási programjában ESG tanácsadók képzését és oktatását valósítja meg, továbbá nyilvántartást vezet az ESG tanácsadók intézményeiről. Az ESG-megfelelőség egyre fontosabb szerepet játszik a vállalkozások versenyképességében, és azok, akik időben alkalmazkodnak, számos előnyt élvezhetnek a piacon és a finanszírozás terén.
A magyar vállalkozásoknak fel kell ismerniük, hogy az ESG-szempontoknak való megfelelés a versenyképességük alapvető része. Az ESG-követelményeknek való megfelelés átláthatóságot teremt, hozzájárul a hosszú távú értékteremtéshez, és hatással van a finanszírozásra és a piaci pozícióra. Az ESG-megfelelőség nem csupán egy kötelezettség, hanem az üzleti siker kulcsa, és lehetőséget teremt a fenntartható gazdasági fejlődésre.
Kapcsolódó cikkeink
A Valentin-napi hulladék kétharmada nem újrahasznosítható
Az Európai Unióban egyetlen Valentin-napon több mint 100 000 tonna…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és természetvédelem egy nagyberuházásban
Az idén tavasszal nyíló Le Primore Hotel & Spa nemcsak…
Tovább olvasom >KPMG: a magyarországi nagyvállalatok 78 százaléka készített tavaly fenntarthatósági jelentést
A legnagyobb 100 magyarországi nagyvállalat 78 százaléka készített tavaly fenntarthatósági…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >