A Magyar Tudomány Ünnepe – A fenntarthatóság aktuális kérdéseiről tartanak előadásokat
A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként a fenntarthatóság aktuális kérdéseiről tartanak előadásokat az egyes tudományterületek szakértői szerdán és csütörtökön Budapesten, a Humán Tudományok Kutatóházában.
Az esemény levezető elnökei Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottságának elnöke, valamint Boda Zsolt, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont főigazgatója lesznek – olvasható a szervező MTA MTI-hez eljuttatott közleményében.
A beharangozó szerint szerda délután a gazdasági növekedés fenntarthatóságának, fenntarthatatlanságának kérdéseiről, valamint a fenntartható táplálkozás pszichológiai vonatkozásairól, illetve a környezettudatos cselekvés kivitelezésének akadályairól hallhat a közönség.
Az eseményen Antal Miklós, az MTA-ELTE Lendület Új Vízió Kutatócsoport tagja előadásában egyebek mellett arra keresi a választ, hogy miért olyan fontos a gazdaság GDP-vel mért teljesítményének növelése, miért engednek ebből oly ritkán. Az előadás bemutatja azokat a mélyebb okokat, amelyek miatt bármilyen mérőszámok használata mellett fontos politikai és gazdasági cél marad a GDP növelése, ami nagy eséllyel fenntarthatatlan lesz.
Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a témához kapcsolódóan arról beszél, hogy a GDP helyett mit lehetne használni egy gazdaság teljesítményének mérésére, a lakosság jólétének leírására.
Dúll Andrea környezetpszichológus előadásában egyebek mellett azt mutatja be, hogyan tud a pszichológia hozzájárulni egy olyan táplálkozási kultúra kialakításához, amely egyszerre szolgálja az emberek egészségét és a bolygó jóllétét is.
Varga Attila pszichológus záró előadásában az ökológiai krízissel kapcsolatban átélt érzelmek – ökoszorongás, ökogyász, ökobűntudat – jelenségeit járja körül. Bemutatja, hogy melyek azok a leggyakoribb pszichológiai gátló tényezők, melyek hátráltathatják a környezetvédő cselekedetek megvalósulását és szándékok kialakulását.
Az esemény második napján délelőtt az elővigyázatosság elvének elméleti és gyakorlati megvalósításával járó kihívásokról beszél több akadémikus és iparági szakember is. Az akkumulátoripar is terítékre kerül, előadás hangzik el a gyártás és újrahasznosítás heves társadalmi vitákat kiváltó kérdéseiről, a természetvédelmi és az ökológiai kockázatokról.
Az előadók bemutatják a magyar mezőgazdaság fenntarthatósági kihívásait, a génmódosított haszonnövények termesztésével kapcsolatos problémákat, valamint a GMO újragondolásáról is szó esik.
A „Forró” fenntarthatósági kérdések interdiszciplináris tükörben című kétnapos eseményt élőben közvetítik az MTA YouTube-csatornáján.
Kapcsolódó cikkeink
Túlturizmus Európában: vízágyús tüntetések Barcelonában, tiltások Budapesten
A rövid távú lakáskiadás, a turistahordák és az infrastruktúra túlterheltsége…
Tovább olvasom >Szennyeződés ellen, fenntarthatóság mellett
A tisztítószerek és takarítóeszközök piacán a fenntarthatóság, a technológiai fejlesztések…
Tovább olvasom >Minőség, fenntarthatóság, innováció: saját márkás papírtermékcsaládot mutatott be a B+N Referencia Zrt.
Saját márkás papírtermékcsaládot hozott létre HYGON márkanév alatt a B+N…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >