A magyar települések több mint felén nincs már gyógyszertár sem
Egészségünk függ az orvosi ellátáshoz való hozzáféréstől. De függ attól is, hogy a felírt recepteket a beteg képes-e beváltani. Ezért a GKI Gazdaságkutató Zrt. megvizsgálta a hazai gyógyszertárak (mind fiók, mind rendes) elérhetőségét.
2010 és 2020 között a gyógyszertárak száma a KSH adatai szerint 6,5%-kal (3218-ról 3008-ra), ezen belül a fiókpatikák száma 5%-kal (677-ről, 644-re), míg a hét minden napján nyitva tartó gyógyszertárak száma 7%-kal (2541-ről 2364-re) csökkent. A települések 51%-án (1617 település) nem volt patika 2020-ban, miközben 619 településen (20%) csak alkalmanként nyitva tartó fiókpatika működött. Vagyis a települések 71%-án nem folyamatos a gyógyszerellátás. Tíz év alatt 119 településen szűnt meg a patika, továbbá 37 olyan település van, ahol 2010-ben még rendes gyógyszertár, de 2020-ra már csak fiókpatika volt. További 101 magyarországi településen pedig csökkent a patikák száma.
Ennek oka, hogy egyre kevésbé éri meg a kistelepüléseken a gyógyszertárak fenntartása (a népesség fogyás és az elszegényedés, valamint az egyre nagyobb szakmai követelmények miatt). Ez azt eredményezi, hogy sokaknak egyre nagyobb utat kell megtenni a gyógyszerekért, illetve csupán időközönként tudnak hozzájuk jutni (pl. a háziorvosi kézipatikából, már ha van háziorvos a településen).
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Lemaradó export, leszakadó munkatermelékenység
A visegrádi országok alapvetően export vezérelt, nyitott gazdaságok. Ezt jól…
Tovább olvasom >Változó helyzetben a hazai gyógyszertárak
A magyarországi gyógyszertárak helyzete komoly figyelmet érdemel, hiszen az elmúlt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kamatkedvezmény a zöldhitelre
Még kedvezőbb lesz a népszerű lakáscélú zöldhitel a K&H-nál. A legnépszerűbb…
Tovább olvasom >Friss felmérés: A visszautasítástól való félelem bénítja a vállalkozásokat
Egy friss felmérés szerint a vállalkozások 33 százaléka a visszautasítástól…
Tovább olvasom >Jelentősen nőtt az Alibaba negyedéves nyeresége
Az Alibaba Group Holding kínai e-kereskedelmi óriás adózott eredménye jelentősen…
Tovább olvasom >