A magyar tejágazat a hazai piacot akarja visszaszerezni
Európa tejpiacának újraosztására készül a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, ugyanis már jövőre megváltozik a tejágazat támogatása és a 2015-től megszűnik a nemzeti piacokat szabályozó kvóta. Ezért is szakít a szakmaközi szervezet a tejexportot korábban támogató programjával, a jövőben inkább a belső piac ellátására ösztönzik a hazai tejtermelés és feldolgozás zömét adó tagjaikat.
Lukács László a szervezet ügyvezetője egy keddi háttérbeszélgetésen elmondta azt is, hogy a jövőben az ágazati marketing program, a csak a magyarlakta vidéken ismert hungarikumra, a rögös túró népszerűsítésére összpontosít. Nem kevésről van szó, ugyanis ebből a világkülönlegességből az ügyvezető szerint az egy főre jutó átlagos évi fogyasztás négy kiló, ez több mint negyedmilliárd liter tejből készül. Elhangzott az is, hogy az is, hogy az Európai Bizottságnál (EB)kezdeményezik a magyar rögös túró eredetvédelmét. Az elkövetkező években a magyar tejpiac szereplőinek fel kell készülni arra, hogy 2015-től az Európai Unióban megszűnnek a kvóták, s a holland, olasz, francia, ír és brit tejtermelők máris erős expanzióra készülnek, ezét az évente 1,4-1 ,5 milliárd liter tejet előállító termelőknek és a piac közel kétharmadát uraló feldolgozóknak fel kell készülniük az európai tejpiac újraosztására. Az EB már elfogadta az úgynevezett tejcsomagot, amely a szakmaközi szervezeteknek és a termelői csoportoknak új jogosítványokat biztosít.
Ennek szellemében a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökségének termelői és feldolgozói képviselői a kiszámítható piaci viszonyok kialakulása érdekében önszabályzó (szakmaközi) megállapodást kötött arról, hogy a 2012. április 1. napjától 2013. március 31. napjáig tartó kvótaévre az alapár éves átlagára vonatkozó prognózisát közzéteszi és azt a piaci szereplők figyelmébe ajánlja. A kvótaévre vonatkozó éves átlagárat, +/- 2,5 százalékos eltérési sáv alkalmazásával, kilónként 86 forintban prognosztizálják. Az elnökség egyébként a prognózist a kvótaév során negyedévente felülvizsgálja, és indokolt esetben módosíthatja.
A ügyvezető elmondta azt is, hogy a közeli jövőben a uht tejek, félkemény sajtok fogyasztói árának stagnálására, illetve csökkenésére lehet számítani, míg a többi tejtermék drágul.
(munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >