A magyar szamóca tarolt
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet vágási statisztikája szerint Magyarországon a szarvasmarha vágása élősúlyban kifejezve 11 százalékkal emelkedett 2013. januárban az előző évihez viszonyítva. A fiatal bikák vágása 55 százalékkal, a teheneké 12 százalékkal nőtt, míg az üszők vágása több mint 13 százalékkal esett vissza. A KSH adatai szerint Magyarország élőmarha-exportja 21 százalékkal bővült, míg élőmarha-importja 24 százalékkal csökkent az idei esztendő első hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A nemzetközi piacon értékesített élő szarvasmarha több mint fele Törökországba és Ausztriába került, ezen kívül Libanonba, Görögországba és Olaszországba is jelentős mennyiséget importáltunk. Magyarországra főként Romániából, Szlovákiából, Hollandiából, Németországból, Csehországból és Franciaországból érkeztek szállítmányok.
Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza termelői ára 64,5 ezer forint/tonna körül alakult április második hetében, 16 százalékkal meghaladva 2012 azonos időszakának átlagárát. A takarmánykukoricára tonnánként 60 ezer forintért lehetett szerződést kötni a fizikai piacokon, 18 százalékkal magasabb áron, mint egy évvel korábban. A finomliszt (BL 55 – ömlesztett) értékesítési ára 90 forint/kg volt a vizsgált héten, szemben az egy évvel ezelőtti 78 forintos kilogrammonkénti árral. Az Amerikai Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (USDA) az áprilisban publikált világpiaci kitekintésében a búza globális kínálatát az egy hónappal korábbi előrejelzéséhez képest 2,9 millióval 855 millió tonnára emelte a 2012/2013. gazdasági évre, a nyitókészlet pozitív irányú változása miatt. Legnagyobb mértékben az EU, Marokkó és Mexikó nyitókészlete nőtt.
Az USDA a világ folyó gazdasági évi búzatermelését változatlanul 655,4 millió tonnára jelzi, ez 6 százalékkal marad el az előző szezon kibocsátásától. Az elemzők a termény globális exportját a márciusi prognózisnál 2,6 millió tonnával többre, 135,7 millió tonnára becsülik a 2012/2013. évi szezonban, Ausztrália és az EU növekvő kivitele miatt. Élénkebb külkereskedelemre számítanak július elejéig a fekete-tengeri régióban is: Ukrajna exportját 500 ezer, Oroszországét 200 ezer tonnával emelték.
A hazai szamóca a 16. héten kilónkénti 1600 forintos kilogrammonkénti termelői áron jelent meg a Budapesti Nagybani Piac kínálatában, versenyezve a bőséges, 525-800 forintos görög és spanyol kínálattal, míg Olaszországból alacsonyabb a felhozatal.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >