A magyar munkáltatók nagy része nem számít különösebb változásra
A Manpower frissen nyilvánosságra hozott Munkaerő-piaci Felmérése szerint év végéig már nem várhatók különösebb változások a magyar munkaerő-piacon.
A megkérdezett 750 munkáltató közül 11% növelni szeretné a munkaerő létszámát, 10% elbocsátást tervez, 76% pedig nem kíván változtatni az év utolsó három hónapjában. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot a gyártó és a nagy- és kiskereskedelmi szektorból jelentették, mindkét helyen +10%-on áll a mutató. A nagy- és kiskereskedelem mutatója jelentősen nőtt, mind az előző negyedévhez (15 százalékponttal), mind az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva (16 százalékponttal). Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezetője szerint a szektorban tapasztalható negyedik negyedéves növekedés nem magyarázható pusztán szezonális hatásokkal. “Mióta a Manpower méri a magyar munkaerő-piacot (2009. harmadik negyedéve), a nagy- és kiskereskedelemben általános volt az alacsony foglalkoztatási kedv. A gyártás mellett ez a szektor foglalkoztatja a legtöbb munkavállalót, ezért a +10%-os előrejelzés számos új munkahelyet jelenthet az utolsó negyedévben, ami kicsit javíthatna az amúgy nyomott munkaerő-piaci helyzeten.”
Nem sok jóra számíthatnak viszont azok, akik a vendéglátó ipar területén próbálnak elhelyezkedni: a szektor mutatója -16%-on áll, ami jelentős csökkenés az előző év azonos negyedévéhez képest (-1%). “Ez a magas különbség nem magyarázható csupán szezonális hatásokkal. Egyrészt a szokatlanul hideg nyár miatt gyakorlatilag elmaradt a főszezon, másrészt az iparágat a svájci frank magas árfolyama is fenyegeti, hiszen a korábbi évek beruházásainak nagy része svájci frank alapon indult.”, mondta Kiss Judit. A jövő azok számára is bizonytalan, akik a közszférában, illetve a mezőgazdaságban szeretnének elhelyezkedni: mutató mindkét szektorban -5%-on áll.
Regionális bontásban az alkalmazási hajlandóság a legerősebb Budapesten, illetve a Dél-Alföldön: mindkét régióban +7% a mutató, míg a legrosszabbak a kilátások a Közép-Dunántúlon (-7%). Az Észak-Alföldön az előző negyedévi -8%-ról most 0%-ra nőtt a mutató, Közép-Magyarországon pedig éves összehasonlításban 9 százalékpontos csökkenést tapasztalhatunk, +13%-ról +4%-ra csökkent a mutató.
Az EMEA régióban a negyedik negyedévre várható munkaerő-piaci folyamatok a 2011-ben végig tapasztalható változékonyságot követik majd: 23 vizsgált ország közül 18-ban mértek pozitív alkalmazási kedvet. A mutató az előző negyedévhez képest 13 országban romlott, éves összehasonlításban pedig 11 országban javult. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot Törökországban, Norvégiában és Bulgáriában, a leggyengébbet Görögországban és Olaszországban mérték. Általánosságban a munkaerő felvételi kedv pozitív marad, de a gyártó szektor kilátásai Európa szerte gyengülnek, annak ellenére, hogy a német ipar alkalmazási kedve továbbra is töretlen.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >