A madárinfluenza a tejtermelő és tojástermelő gazdaságokat is elérte
Az Egyesült Államokat súlyosan érintette a rendkívül fertőző madárinfluenza, amely hatalmas pusztítást végzett a tojótyúk-állományban. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) adatai szerint 2024 novemberében és decemberében 17,2 millió tojótyúk pusztult el, ami a teljes állomány csaknem felét jelenti. Ez az esemény országos tojáshiányt és jelentős áremelkedéseket eredményezett.

A madárinfluenza a tejtermelő és tojástermelő gazdaságokat is elérte
Emily Metz, az American Egg Board elnök-vezérigazgatója szerint a kiesett állomány pótlása nem megy egyik napról a másikra. „A helyreállítás egy hat-kilenc hónapos folyamat lesz, amely bizonyos piacokon időszakos és helyi jellegű hiányt okoz” – nyilatkozta Metz. A kevesebb tojótyúk kevesebb tojást eredményez, ami az üzletekben üresebb polcokhoz és magasabb árakhoz vezet.
Az American Egg Board szerint egy doboz tojás átlagára 2024 decemberének végén 4,33 dollár volt, ami 25%-os emelkedést jelent november elejéhez képest. A fogyasztói árindex alapján a tojás ára novemberben 37,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez a drasztikus áremelkedés tovább fokozta a fogyasztók aggodalmait.
Az országszerte tapasztalható hiány érezhetően hatott az élelmiszerboltokra. Egy New York állambeli King Cullen szupermarket üresebb polcain a következő felirat fogadta a vásárlókat: „A madárinfluenza miatt egyes tojásfajták esetében készlethiány lépett fel.” Hasonló helyzetről számolt be a Publix is, amelynek közel 1500 élelmiszerboltja van az országban.
A madárinfluenza a tejtermelő és tojástermelő gazdaságokat is elérte, miután vadmadarak terjesztették a vírust. Emily Metz szerint a hurrikánok és a szélsőséges időjárás közvetve hozzájárult a vírus gyors terjedéséhez, mivel a vadon élő madarakat eltérítette megszokott vonulási útvonaluktól.
Az Egyesült Államok tojáspiaca továbbra is jelentős kihívásokkal néz szembe. A hiány és az áremelkedés nemcsak a vásárlókat, hanem az élelmiszerboltokat és a vendéglátóipart is nehezen érinti. Az állomány helyreállítása hónapokat vesz igénybe, így a piac stabilizálódására 2025 közepéig várni kell.
Kapcsolódó cikkeink
Steril legyekkel védekezik Amerika a húsfaló parazita ellen – újra leállt a mexikói állatexport
Újra felfüggesztette a mexikói élőállat-importot az Egyesült Államok, miután ismét…
Tovább olvasom >Madárinfluenza: Mi a helyzet az Egyesült Államokban?
A vadon élő madarak szezonális vándorlása és egyes amerikai termékek,…
Tovább olvasom >Ezek a tényezők befolyásolták az árakat a tej- és a tojáspiacon
Két gyorsított ágazati vizsgálatot is lezárt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).…
Tovább olvasom >További cikkeink
Közeleg a Lidl Balaton-átúszás
A jövő héten, július 26-án rendezik a 43. Lidl Balaton-átúszást,…
Tovább olvasom >Tudatos táplálkozás – az okos döntések számítanak, nem a szigorú szabályok
Továbbra sem érzik a fogyasztók, hogy enyhülne rajtuk a magas…
Tovább olvasom >Falusi romantika Budapest szívében: megnyitott a Puli és Juhász pesti csárda a belvárosban
Harcsapaprikás, túrós csusza és aranygaluska – juhászbölcsességgel tálalva, puli-lelkesedéssel fűszerezve.…
Tovább olvasom >