A lencsetermesztés helyzete Magyarországon: kihívások és lehetőségek
Az elmúlt években a lencsetermesztés globális szinten jelentős visszaesést mutatott, Magyarországon pedig már csak elenyésző területen folyik termelés. A hazai piac importfüggőségét többek között a Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő két lencsefajta, a ‘Pinklevi’ és ‘Rézi’ vetőmagjának elérhetősége igyekszik enyhíteni, de a termőterület bővítéséhez további támogatásokra lenne szükség – írja az Agrárszektor.
A FAO adatai szerint az elmúlt öt évben a világ lencsetermésztési területe 6,5 millió hektárról 5,5 millió hektárra csökkent. A legnagyobb termelők közé tartozik India (1,73 millió hektár), Kanada (1,71 millió hektár), valamint Ausztrália (500 ezer hektár). Európában viszont csak elenyésző méretű termõterületek találhatók: Ukrajnában mindössze 5300 hektár, Észak-Macedóniában pedig 67 hektár. Magyarországon a lencse termesztési csúcspontja 1987-ben volt, amikor több mint 10 000 hektáron folyt a termelés. Ez 2002-re ezer hektár alá csökkent, majd 2008-ra tovább feleződött. Az utóbbi években pedig szinte teljesen megszűnt a vetőmagelőállítás.
A Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő ‘Pinklevi’ és ‘Rézi’ lencsefajták 2019-ben kapták meg az állami elismerést, vetőmagjuk pedig először 2022-ben került kereskedelmi forgalomba. Jelenleg a vetőmagelőállítás folyamatos, de a termelési kedv fellendítéséhez további támogatásokra lenne szükség. Magyarországon 2021-ben mindössze 284 hektáron termeltek lencsét, miközben az ország éves importja eléri a 4400 tonnát. Az export is jelen van, de nagy része reexportból származik.
A lencse termesztésének bővítése a hazai piac stabilizálása érdekében kulcsfontosságú. A jelenlegi KAP (Közös Agrárpolitika) támogatások között nem szerepel a lencse, azonban ennek megváltoztatása hozzájárulhatna a termelői kedv növekedéséhez. Mendlerné Drienyovszki Nóra, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint a lencse hazai termesztésének jövője a megfelelő támogatásokon múlik.
A lencse tápanyagtartalma miatt rendkívül értékes élelmiszer. Magas fehérje- és rosttartalma mellett gazdag B-vitaminokban, folsavban, vasban, mangánban és káliumban. Antioxidáns hatású polifenolokat is tartalmaz, miközben nátrium- és telítettzsírsav-tartalma rendkívül alacsony. Ezek a tulajdonságok ideálissá teszik a lencsét az egészséges táplálkozás szempontjából, különösen a húsmentes étrendeket követők számára.
Ahhoz, hogy a hazai lencsetermesztés fellendüljön, szükség van az állami támogatásra, a termesztési kedv növelésére és az importfüggőség csökkentésére. A szakértők szerint a lencse kiváló alapanyag, amely nemcsak a magyar gasztronómiában, hanem a mindennapi táplálkozásban is nagyobb szerepet kaphatna.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a FAO globális élelmiszerár indexe decemberben
Az élelmiszer-alapanyagok árának globális mutatója csökkent decemberben, köszönhetően cukor alacsonyabb…
Tovább olvasom >FAO: a globális élelmiszerárak több mint másfél éves csúcsra emelkedtek novemberben
Novemberben 2023 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a globális…
Tovább olvasom >Megugrott a FAO globális élelmiszerár-indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kivonul a Carrefour Ománból
Közel három évtizednyi működés után kivonul a Carrefour Ománból –…
Tovább olvasom >Növelte az eladásokat az Amazon „Climate Pledge Friendly” címkéje
Az Amazon legújabb tanulmánya szerint a Climate Pledge Friendly programhoz…
Tovább olvasom >Az AB InBev és a 1st Phorm közösen fejleszt új energiaital-márkát
Az Anheuser-Busch InBev (AB InBev) a sporttáplálkozással és étrend-kiegészítőkkel foglalkozó…
Tovább olvasom >