A kukorica helyett ciróka jöhet az aszály miatt

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 09. 04. 10:59

Az idei évben az extrém időjárás, különösen az aszály, súlyos károkat okozott Európa-szerte, különösen Közép- és Délkelet-Európában, valamint Dél-Európában. Az aszály jelentős termésveszteséget eredményezett Magyarországon is, ahol 15-20%-os kieséssel kell számolni a mezőgazdaságban – mondta Kovács Erik, a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója az InfoRádióban.

Súlyos terméskiesések és ellátási problémák

A Balkánon már megfigyelhető, hogy a kukoricát cirókával helyettesítik

Kovács Erik szerint az aszály különösen az almát, a dinnyét, a cseresznyét, valamint a napraforgót és a kukoricát érintette. Magyarországon az alma esetében 150 ezer tonnával kevesebb termést takarítanak be, mint tavaly, és ez még a hazai fogyasztási igényeket sem fedezi. A kukorica terméshozam ugyan várhatóan elegendő lesz a belföldi ellátásra, de az exportkötelezettségek miatt bizonyos behozatalra is szükség lehet.

A napraforgó esetében Magyarország importra szorul majd, mivel az európai aszályos körülmények és az ukrajnai háború miatt nehezebb lesz a szükséges mennyiséget beszerezni. Az importot várhatóan Ázsiából vagy Oroszországból lehet majd pótolni.

Kultúraváltás és alternatív Növények

A kutató hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás hosszú távon jelentős változásokat fog hozni a mezőgazdasági termelésben. A Balkánon már megfigyelhető, hogy a kukoricát cirókával helyettesítik, mivel ez a növény jobban alkalmazkodik az új éghajlati körülményekhez. Kovács Erik szerint a Kárpát-medence is egyre szárazabbá válik, ezért Magyarországon is elkerülhetetlen lesz a kultúraváltás. Míg a kukorica a dunántúli területeken továbbra is termeszthető lesz, az Alföldről szinte teljesen eltűnhet.

A jövőben olyan növények, mint az olívabogyó, a citrusfélék és a déligyümölcsök válhatnak fontos alternatívákká a magyar mezőgazdaság számára, mivel ezek jobban bírják a szárazságot és a magasabb hőmérsékletet. A változó klíma új kihívások elé állítja a termelőket, de a megfelelő alkalmazkodással a mezőgazdaság jövője biztosítható lehet.

Kapcsolódó cikkeink