A kormány benyújtotta a hungarikumok védelméről szóló jelentését
A kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a hungarikumok védelméről szóló 2008-as országgyűlési határozatban foglaltak 2010–2011. évi végrehajtásáról a jelentését. A jelentés a parlament honlapján olvasható.
A jelentés a jogi előzményeket részletesen taglalva kiemeli, hogy az Országgyűlés 2012. április 2-i ülésén megszavazta A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvényt.
A szóban forgó jogszabály egy kerettörvény és a vázát adja annak a szabályozási rendszernek, amelyen keresztül megvalósul a magyar nemzeti értékek és a hungarikumok körének a meghatározása. A hungarikum törvény alapján első lépésben a nemzeti értékek felkutatására kerül sor. Majd ezt követi azok dokumentálása, rendszerezése, népszerűsítése, a jelenlegi és a jövő nemzedékkel történő megismertetése és ápolása.
A cél pedig a minél szélesebb körben megvalósuló gyűjtőmunka. Semmi esetre sem a kirekesztés és az egyéni érdekek megvalósítása – hangsúlyozza a jelentés. Hozzátéve: fontos kiemelni, hogy valamely érték nemzeti értékké vagy hungarikummá minősítése nem érinti annak egyéb jogszabályok alapján fennálló védettségét.
Így a hungarikum törvény célja egyebek mellett: számba venni nemzeti értékeinket annak érdekében, hogy ebből egy közös nemzeti nyilvántartás, adatbázis készüljön; és ezeket az értékeket minél szélesebb körben meg lehessen ismertetni bel- és külföldön egyaránt. A beszámoló jelzi: a hungarikum törvény végrehajtásához szükséges szabályokat kormányrendelet állapítja meg.
Ezt követően a jelentés számba veszi a hungarikumok rendszerezésének lehetséges irányvonalait, így többek között a piacra jutáshoz, az ipari termékek rendszerezéséhez, továbbá a kultúra területén meglévő értékek megóvásához szükséges feltételeket, eszközöket.
A beszámoló külön kitér arra, hogy az agrárium területén számos hungarikumnak minősülő mezőgazdasági termék és élelmiszer lelhető fel. Ezeket egyebek mellett a „Hagyományok – Ízek – Régiók” című gyűjtemény tartalmazza.
A jelentés külön is foglalkozik az uniós élelmiszer-minőségi rendszerekkel, részletesen taglalva például a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredet-megjelöléseinek oltalmát az EU-ban. Megemlíti, hogy oltalom alatt áll például a szegedi szalámi/szegedi téliszalámi, a hajdúsági torma, vagy a magyar szürkemarha hús.
A jelentés mellékleteiben számos további, részletezett információ is olvasható, például a Magyar Nemzeti Értékpiramisról, a magyar nemzeti értékek azonosításáról és rendszerezéséről, valamint a hungarikumok témájával foglalkozó konferenciákról. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >